Přeskočit na obsah

Členové OBSE jsou hosté, hostitel je vymění s Ukrajinou za vězně

Z Wikizpráv

Pondělí

Důstojníci armád NATO zadržení na Ukrajině při jízdě autobusem v okolí Slavjansku se cítí u místního vůdce proruských ozbrojenců Vjačeslava Ponomarjova ne jako váleční zajatci, ale jako hosté. Řekl to novinářům jeden z nich, německý vojenský pozorovatel Axel Schneider. Ve Slavjansku se prý o hosty zatím starají dobře.

Vyjádření je v rozporu s předchozím vyjádřením Ponomarjova, že zadržení pozorovatelé jsou válečnými zajatci, protože jsou podezřelí ze špionáže. Zadržení zatím nevědí, kdy se vrátí domů. Jak vyplývá ze Schneiderových slov, záleží to na diplomatech ze zemí NATO, kteří o tom budou jednat s Ponomarjovem. Vůdce proruských ozbrojenců, označovaný za lidového starostu města, je chce propustit jedině výměnou za svobodu pro některé vězněné osoby s vazbami na proruské skupiny.

Ruský vyslanec při OBSE Andrej Kelin řekl, že zadržování těchto důstojníků nepřispívá k vyřešení ukrajinského konfliktu. Státní televizní kanál Ruské federace Rossija 24 sdělil, že zadržení inspektoři OBSE byli na mírové misi na Ukrajině na pozvání úřadů Kyjeva, takže odpovědnost za jejich bezpečnost padá na oficiální ukrajinské orgány.

Zdroje[editovat]

  • МИД: Россия поможет освободить задержанных под Славянском наблюдателей. Vesti [online]. 2014-04-26 [cit. 2014-04-28]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • Мэр Славянска: с посланниками ЕС достигнуты мирные договоренности. Izvestija [online]. 2014-04-26 [cit. 2014-04-28]. Dostupné z: [2]. (rusky)