Přeskočit na obsah

Říjen představí v Česku asi poslední Cimrmanovu hru

Z Wikizpráv

Neděle

Autoportrétní busta Járy Cimrmana

Speciálně na státní svátek 28. října proběhne v Žižkovském divadle Járy Cimrmana premiéra nové hry zneuznaného českého génia České nebe. Cimrman v ní řeší problémy českých géniů svatého Václava, Komenského a praotce Čecha, kteří tvoří české nebe. Po vypuknutí první světové války ale nové problémy přinášejí potřebu rozšíření této nebeské komise, ale osoba Boženy Němcové je pro tento post kontroverzní.

Ještě před premiérou se hra, podle hlavních tvůrců divadla Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka nejspíš poslední, kterou pozůstalost českého velikána odhalí, vydá na cestu po českých městech, kde jí bude patřit druhá polovina října.

Program před oficiální premiérou představení zahrnuje veřejné generální zkoušky v domovském Žižkovském divadle Járy Cimrmana v polovině října a poté od 21. do 27. října představení v Českých Budějovicích, Brně, Ostravě a Hradci Králové.

Od poslední premiéry cimrmanovské komedie Afrika uběhlo už šest let, poslední dva roky zabrala práce na dokončení Českého nebe. Po překonání potíží s nalezením rozuzlení bylo potřeba dlouhý text ještě zkrátit do konečné podoby.

Zdroje

[editovat]
  • KOČIČKOVÁ, Kateřina. Čekání skončilo, Cimrmani s novou hrou objedou Česko. iDNES.cz [online]. 2008-09-19 [cit. 2008-09-20]. Dostupné z: [1].