Přeskočit na obsah

Řeckem zmítají násilnosti, policie je bezmocná

Z Wikizpráv

Neděle

Auto převrácené po aténských výtržnostech

Řecká mládež ve velkém protestuje proti policejnímu násilí. Dnešní protestní průvod příznivců levice a anarchistů procházel městem k policejnímu ředitelství na třídě Alexandras. Protesty ale v noci přerostly v násilnosti, drancování a vypalování obchodů a bank.

Protesty vyvolal incident, při kterém policejní hlídka zastřelila patnáctiletého Alexandrose Grigoropoulose. Jeden z protestujících tvrdil novinářům: „Není to poprvé. Pořád zabíjejí lidi - imigranty, nevinné lidi - a bez jakékoli omluvy. Chladnokrevně ho zabili.“

Rodičům oběti napsal soustrastný dopis Kostas Karamanlis. Ministr vnitra Prokopis Pavlopoulos nabídl rezignaci, ale premiér ji nepřijal. Policejní prohlášení tvrdí, že hlídka byla napadena asi třiceti mladými lidmi a zbraně použila na vlastní obranu.

Násilnosti si vyžádaly včera 24 zraněných policistů, při průvodu byly zraněné další tři desítky lidí. Zasažena byla města Atény, Soluň a podle nepotvrzených zpráv také Patras. Nepokoje probíhaly také na ostrovech Kréta a Korfu. Mnozí násilníci se později večer ukryli v Aténách v areálu Polytechniky, na jejíž akademickou půdu policejní jednotky nesmějí.

Policie nemá prostředky, aby účinně nepokoje uklidnila. Její mluvčí prohlásil, že večer se jednotky policie raději stáhly z ulic, ve kterých probíhaly násilnosti, aby nehrotily situaci.

Alex Hadjisavvas, který vlastní vydrancovaný obchod v centru města, řekl: „Rozbily okna, zničili přední obchod a odnesli spoustu zboží. Výtržníci ho pak použili jako zápalný materiál v ulicích.“

Zdroje[editovat]

  • Fresh riots erupt in Greek cities. BBC Online [online].  [cit. 2012-09-22]. Dostupné z: [1]. (anglicky)