Přeskočit na obsah

Šéf Apple Tim Cook přiznal, že je homosexuál

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Tim Cook v roce 2009

Americký manažer Tim Cook včera veřejně přiznal, že je homosexuál. Cook je generálním ředitelem společnosti Apple. Ke svému coming outu si vybral vlastní článek v Businessweeku vydavatelství Bloomberg.

Cook doslova napsal: „I když jsem nikdy nepopíral svou sexualitu, nikdy jsem ji až dodnes ani veřejně nepotvrdil. Takže ať je to jasné: Jsem hrdý, že jsem gay, a považuji to, že jsem gay, za jeden z největších darů, které mi Bůh dal.“

Výkonný ředitel Goldman Sachs Lloyd Blankfein dává podobnému přiznání velkou váhu: „Něco má dopad kvůli tomu, kdo to udělá, a tohle je Tim Cook a Apple. Tohle bude mít silný ohlas.“

Cook je prvním tak významným manažerem, který svou odlišnou sexuální orientaci veřejně přiznal. Podle médií jde o první coming out šéfa společnosti patřící do pětistovky nejvýznamnějších amerických firem v žebříčku Fortune 500.

Ve skutečnosti není Cookovo přiznání příliš překvapující. Časopis Out ho už loni zařadil na základě svých nepotvrzených informací na čelo svého žebříčku nejdůležitějších homosexuálů.

I proto nejsou reakce až tak bouřlivé. Americká mainstreamová média kvitují Cookovo vyjádření vesměs s uznáním jako další výraz podpory pro zrovnoprávnění homosexuálů. Existuje přesto několik výraznějších výjimek, ať už oslavují Cookovu odvahu, nebo jeho vyjádření i přirozenost odmítají. Bryan Fisher z Americké asociace pro rodinu AFA se pozastavil nad tím, že zatímco z Cooka média dělají hrdinu, z šéfa společnosti Mozilla naopak vyvrhela. Mluvil tím o Brendanu Eichovi, který byl na jaře krátce ředitelem Mozilly a musel z funkce odejít částečně i kvůli tlaku veřejnosti, která mu zazlívala, že finančně podpořil kampaň za zákaz homosexuálních sňatků.

Ještě ostřeji se do Cooka pustil ruský poslanec Vitalij Milonov. Petrohradský radní a bojovník proti veřejné propagaci homosexuality vyhlásil, že by měl Cook dostat doživotní zákaz vstupu na území Ruska.

Zdroje

[editovat]
  • COOK, Tim. Tim Cook Speaks Up. Bloomberg Businessweek [online]. 2014-10-30 [cit. 2014-10-31]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • OHLHEISER, Abby. Apple’s Tim Cook says he is gay. Here’s a reminder that not everyone is pleased. The Washington Post [online]. 2014-10-30 [cit. 2014-10-31]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • The Coming Out of Apple's Tim Cook: 'This Will Resonate'. New York Times [online]. 2014-10-30 [cit. 2014-10-31]. Dostupné z: [3]. (anglicky)