Šéf rakouských lidovců po volební porážce skončil

Z Wikizpráv

Pondělí

Wilhelm Molterer

Rakouský vicekancléř a ministr financí Wilhelm Molterer neobhájil svůj post ve vedení Rakouské lidové strany ÖVP po víkendové výrazné porážce v parlamentních volbách. Místo v čele předá ministru životního prostředí Josefu Pröllovi.

Lidová strana, při posledních volbách nejsilnější v Rakousku, ztratila o víkendu skoro devět procent hlasů, což pro ni podle neoficiálních výsledků znamená úbytek 16 křesel v Národní radě. Prohrála nejen se sociálními demokraty, ale se součtem hlasů pro tandem krajně pravicových stran Svobodných a Svazu pro budoucnost Rakouska BZÖ.

Třiapadesátiletý Molterer byl předsedou lidovců od roku 2007, kdy v čele strany vystřídal Wolfganga Schüssela. V letech 1994-2003 byl ministrem zemědělství (jeho nástupcem se tehdy také stal právě Josef Pröll), od 11. ledna 2007 je vicepremiérem a řídí resort financí ve vládě Alfreda Gusenbauera. Nedávno čtyřicetiletý Pröll je synovcem hejtmana Dolního Rakouska Erwina Prölla.

Zdroje[editovat]

  • stf. Rakouské volby mají první oběť, padl předseda lidovců. iDNES.cz [online]. 2008-09-29, rev. 2008-09-29 [cit. 2008-09-30]. Dostupné z: [1].

Související zprávy[editovat]