Šéf zimbabwských matrik: Nepoužívejte prezervativy, ať je dost vojáků

Z Wikizpráv

Úterý

Děti v Zimbabwe

Šéf zimbabwského centrálního matričního úřadu Tobaiwa Mudede vystoupil s kontroverzním projevem, ve kterém kritizoval obyvatele země, že se nechtějí množit. Vyzval je, aby přestali používat prostředky zabraňující početí, jinak prý nebude dost vojáků. Prezervativy označil za nástroje západu, kterými se vyspělé země snaží oslabovat rozvojové státy.

Mudede je dlouholetým spojencem vůdce země Roberta Mugabeho, v čele ústřední matriky stojí od roku 1980. Mezi povinnosti jeho úřadu patří také dohled nad pořádáním voleb a Mudede bývá obviňován z jejich falšování v Mugabeho prospěch.

Mudede položil na náboženském shromáždění řečnickou otázku: „Kde vezmete vojáky, kdyby došlo k agresi?“ Oponenti na jeho otázku odpověděli na sociálních sítích jinou. Tázali se, jak chce větší počet nově narozených dětí v chudé zemi uživit.

Poslední sčítání lidu potvrdilo, že roční přírůstek populace v zemi zůstává stabilně na úrovni 1,1 procenta. Průměrný počet dětí narozených jedné matce nicméně klesl z více než sedmi v 70. letech na polovinu po roce 2005, jak odhaduje zpráva Odhady světové populace vydaná příslušným oddělením Organizace spojených národů v roce 2010.[1]

Antikoncepce je podle Mudedeho také příčinou mnoha onemocnění, zejména u žen prý zvyšuje riziko rakoviny. Navíc prý odporuje křesťanským zásadám. „Chcete injekci nebo tabletu, abyste se postavili proti přirozenému procesu vytvořenému Bohem?“ zeptal se věřících, kteří se sešli na oslavě Dne Afriky v kostele ve čtvrti hlavního města Harare Kambuzuma.

Mudede oznámil, že je autorem knihy o antikoncepci, která vznikla po jeho dlouhém výzkumu v uzavřených komunitách věřících, které se podobným prostředkům vyhýbají.

Zdroje[editovat]

  • Mugabe ally: Less condoms, more soldiers. Eye Witness News [online]. 2014-05-27 [cit. 2014-05-27]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Don’t use contraceptives: Mudede. Nehanda Radio [online]. 2014-05-27 [cit. 2014-05-27]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  1. World Population Prospects: The 2010 Revision [online]. Population Division of the Department of Economic and Social Affairs of the United Nations Secretariat, 2010. Dostupné online. (anglicky)