Šachistka Němcová se stala mistryní Evropy do 18 let

Z Wikizpráv

Středa

Se ziskem 7,5 bodu z devíti partií dosáhla česká sedmnáctiletá šachistka Kateřina Němcová na titul mistryně Evropy dívek do 18 let. Šampionát mládeže se konal v Hercegu Novém v Černé Hoře od 15. do 24. září a o titulu pro českou hráčku rozhodlo až poslední kolo.

Němcová už ve třetím kole pokazila své naděje na úspěch v turnaji, ve kterém byla nejvýše nasazená, prohrou černými figurami se Španělkou Anabel Gaudamurovou Torrenteovou. V dalším průběhu se ale vrátila na přední příčky sérií výher včetně vítězství nad největší soupeřkou Olgou Girjovou z Ruska v šestém kole. V následujícím kole ještě ztratila půl bodu za remízu s Turkyní Öztürkovou, ale pak přidala další dvě výhry. Naopak Ruska Girjová v posledním kole zaváhala, pouze remizovala se stejnou Španělkou Gaudamurovou a přenechala Němcové samostatné první místo.

V letošním roce se Němcová stala i vicemistryní světa ve stejné věkové kategorii a zvítězila na mistrovství republiky žen.

Turnaj stejné kategorie chlapců vyhrál Španěl Xavier Vila Gazquez (7 z 9), Jan Krejčí obsadil s bodovou ztrátou deváté místo mezi 75 účastníky. Další Češi se do blízkosti první desítky neprobojovali.

Zdroje[editovat]

  • Kateřina Němcová mistryní Evropy !!!. Chess.cz [online]. [2008-09-24] [cit. 2008-09-24]. Dostupné z: [1].
  • Kateřina Němcová mistryní Evropy dorostenek!. Sachinfo.cz [online]. [2008-09-25] [cit. 2008-09-25]. Dostupné z: [2].
  • Karta výsledků Kateřiny Němcové v turnaji