Přeskočit na obsah

Šaría v Británii? Podle jednoho z arcibiskupů anglikánské církve ano

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Arcibiskup anglikánské církve z Canterbury Rowan Williams řekl při rozhovoru v rozhlasovém pořadu Radio 4's World at One, že by se země neměla bránit zavedení některých prvků práva šaría; jednalo by se ale pouze o volbu, kterou by využili příslušníci muslimské komunity v zemi. Označil zavedení islámského práva jako nevyhnutelné[1]. Stoupenci islámu mají dnešní Británii, podobně jako i v dalších jiných zemích, problémy s integrací a dle arcibiskupových slov by jim toto mohlo pomoci. Podle šaríi by se rozhodovalo ale pouze ve věcech rodinného či finančního práva, nikoliv v případech, kdy by padaly přísné tresty ohledně cizoložství[2], kacířství, či krádeží.

Premiér Gordon Brown však toto důrazně odmítl se slovy, že má platit jeden právní řád, a to britské právo, vycházející a stojící na britských hodnotách. Přesto někteří kritikové namítli, že již v Indii vládla Británie na základě dvou právních řádů; kromě tradičního platil pro muslimy v zemi (v dnešním Pákistánu a Bangladéši) i islámský, byl však usměrňován britskými odborníky.

Mnozí z britských muslimů toto vstřícné gesto uvítali. V zemi s více než padesáti miliony obyvatel tvoří dvoumilionovou menšinu, původem většinou ze zemí Indického subkontinentu. Jejich soužití s majoritní společností je po teroristických útocích v roce 2005 často napadáno a zpochybňováno jako nefungující, podobně jako třeba ve Francii.

Zdroje[editovat]

  1. Sharia law in UK is 'unavoidable'. BBC News [online]. Rev. 2008-02-07 [cit. 2008-06-12]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  2. NÍDR, Tomáš. Arcibiskup navrhl, aby Británie soudila i podle práva šaría. iDNES.cz [online]. 2008-02-09 [cit. 2008-06-12]. Dostupné z: [2].