Přeskočit na obsah

Škárka dostal za podvod tři roky ve vězení, Bárta za úplatky podmínku

Z Wikizpráv

Pátek

Vít Bárta

Obvodní soud pro Prahu 5 dnes vynesl rozsudky v případu uplácení uvnitř Věcí veřejných. Vinnými uznal oba obžalované, Víta Bártu odsoudil za uplácení na 18 měsíců s podmíněným odkladem na 2,5 roku, Jaroslav Škárka si od soudu za podvod odnesl nepodmíněný trest tříletého vězení. Oba se na místě odvolali, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Soudce Jan Šott zdůvodnil, že verze Škárkovy obhajoby byla zcela nevěrohodná i proto, že Škárka předložil jako důkaz nahrávku, která ale byla pořízena jindy, než tvrdil. Bártova obhajoba také neuspěla, soudce prohlásil, že i půjčka výměnou za určitý konkrétní postup při parlamentní debatě je druhem úplatku. Bárta tvrdil, že půjčoval svým spolustraníkům peníze proto, aby v parlamentu nepodporovali úsilí o zpětné zvýšení poslaneckých náhrad.

Škárka byl potrestán vyšším trestem včetně desetiletého zákazu činnosti i proto, že soud jeho čin překvalifikoval na podvod. Podle soudu se podařilo prokázat, že Škárka vylákal peníze od Bárty podvodem, aby ho později diskreditoval. součástí trestu je i propadnutí věci, tedy částky 665 tisíc korun, která byla úřady zajištěna jako úplatky pro Škárku a Kristýnu Kočí.

Ke Kočí soudce Šott řekl, že také ona se mohla dopustit podvodu, a vyzval policii, aby zahájila příslušné vyšetřování. Se Škárkou se navíc Kočí mohla dopustit také křivého svědectví.

Škárka rozsudek odmítl a tvrdí, že byl potrestán za to, že splnil svou občanskou povinnost, tj. oznámil pokus o podplácení. Bártova strana se naopak domnívá, že bývalý místopředseda Věcí veřejných měl být osvobozen, protože obvinění stojí na výpovědích dvou nevěrohodných svědků, z nichž jeden byl odsouzen k vysokému trestu za podvod. Proto je Bárta nevinný, domnívá se např. jeho žena, poslankyně Kateřina Klasnová.

Ohlasy: Bárta by měl složit mandát, Škárkův zákaz činnosti je sporný

[editovat]

Prezident Václav Klaus odmítl rozsudek komentovat, komentář ale věnoval politické kultuře s tím, že „je smutný z toho, že se v naší politice rozmáhají praktiky, kdy se místo formulace a prosazování myšlenek a hlasování o nich bojuje uplácením, odposlechy, vzájemným udáváním se a soudy. Takto se politika dělat nedá,“ domnívá se Klaus. Premiér a předseda ODS Petr Nečas připomněl závazek Víta Bárty, že se vzdá poslaneckého mandátu. „Jiné řešení si vzhledem k rozsudku nedokážu představit,“ řekl. Také předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se připojil k výzvě k Bártovu odchodu ze sněmovny. Zástupci obou stran ale připomněli, že odsouzením Bárty nekončí koaliční projekt, který stojí nikoli na personálních, ale na programových základech.

Opoziční ČSSD vyzvala Věci veřejné k odchodu z politiky a premiéra k tomu, aby spolupráci s jejich ministry ukončil. Expremiér, bývalý předseda sociálních demokratů a nynější lídr národních socialistů Jiří Paroubek byl velmi ostrý ve svém komentáři k soudci Šottovi. Postavil se za Škárku jako za občana, který se provinil jen tím, že oznámil uplácení, a soudce označil za člověka, kterého už není „možné a nutné lidsky a odborně respektovat“.

Zákaz činnosti pro Škárku naráží na právní potíže. Soudce se domnívá, že Škárkovi může zakázat činnost poslance, nemůže mu ale odebrat poslanecký mandát. Také právníci považují rozhodnutí za sporné a komplikovaně realizovatelné. Předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová chce navrhnout změnu ústavy, která by vedla k zániku poslaneckého mandátu, pokud by poslanec byl pravomocně odsouzen za trestný čin. Sám Škárka se hodlá bránit a o odstoupení bude uvažovat až v případě pravomocného odsouzení. Bárta okamžitě po vyhlášení rozsudku odstoupil z funkce předsedy poslaneckého klubu Věcí veřejných a pozastavil své členství ve straně.

Zdroje

[editovat]
  • Bárta dostal za podplácení podmínku, Škárka za podvod tři roky natvrdo. Novinky.cz [online]. 2012-04-13 [cit. 2012-04-13]. Dostupné z: [1].
  • Takto se politika dělat nedá, řekl Klaus o uplácení a odposleších. iDNES.cz [online]. 2012-04-13 [cit. 2012-04-13]. Dostupné z: [2].
  • Bárta i Škárka by měli odejít ze Sněmovny, zní po rozsudku ze všech stran. iDNES.cz [online]. 2012-04-13 [cit. 2012-04-13]. Dostupné z: [3].
  • Bárta končí ve VV, se zákazem Škárkova poslancování je problém. iDNES.cz [online]. 2012-04-13 [cit. 2012-04-13]. Dostupné z: [4].
  • Paroubek: Soud se Škárkou je příklad třídní spravedlnosti. České noviny [online]. 2012-04-13 [cit. 2012-04-13]. Dostupné z: [5].