Přeskočit na obsah

Španěl Duato povede baletní soubor v Petrohradě

Z Wikizpráv
Michajlovské divadlo v Petrohradě

Čtvrtek

Balet Michajlovského divadla v Petrohradě povede jako nový šéf španělský choreograf Nacho Duato. Baletní experti v Rusku konstatují, že je to nejméně po 100 letech, co se do čela významného ruského souboru dostává zahraniční umělec. Generální ředitel divadla Vladimir Kechman zprávu oznámil na konci července. Cílem je do Petrohradu, známého jako bašta klasického ruského baletu, přivést významného tvůrce soudobého tanečního umění.

Duato podepsal s Kechmanem smlouvu bez časového omezení, podle Kechmanových slov „bude pracovat, kolik bude moci“. Duato naznačil, že chce k souboru dostat i další významné soudobé západní choreografy, jako jsou Jiří Kylián nebo William Forsythe. U Kiliána působil Duato dlouhá léta jako tanečník v NDT. Dalším Duatovým cílem je zajistit nové baletní mistry a pedagogy, kteří by připravili klasicky vzdělané tanečníky i pro repertoár moderního tance.

Současný šéf souboru Michail Messerer, synovec legendárního sólisty moskevského Velkého divadla Asafa Messerera, připravil repertoár do března 2011. V tomto měsíci proběhne také přehlídka moderního tance, na kterou už dohlíží Duato. Messererova smlouva vyprší v létě 2011.

Michajlovské divadlo bylo založeno v roce 1833 carem Mikulášem I.. Podnikatel Kechman stojí v jeho čele od roku 2007, do vedení baletu nejprve postavil Faruka Ruzimatova, ten dosud zůstal v umělecké radě divadla. Šéfem opery Michajlovského divadla je slovenský dirigent Peter Feranec.

Zdroje

[editovat]
  • Načo Duato: ně choču umereť v Rossii. Kommersant [online]. 2010-07-29 [cit. 2010-08-05]. Dostupné z: [1]. (rusky)