Španělsko vyhrálo mistrovství Evropy ve fotbale

Z Wikizpráv

Neděle

Vídeň po finále: Smířlivé gesto mezi fanoušky Německa a Španělska před rakouským televizním moderátorem.

Finálový zápas fotbalového Eura 2008 vyhrálo Španělsko nad Německem 1:0. Mistrovský titul vybojovalo po dlouhých 44 letech. Zápas na Happelově stadionu ve Vídni sledovalo 51 428 diváků.

Svou životní sezónu, ve které po přestupu do Liverpoolu zaznamenal 33 branek, ozdobil vítězným gólem Fernando Torres. Po zápase neskrýval nadšení: „Mnoho lidí ve Španělsku dnes cítí pýchu. Naše vítězství je pro celý fotbal skvělou zprávou. Hráli jsme tady nejlépe a navíc ještě vyhráli. Proto jsme dvojnásobně šťastní.“

Že si Španělé titul zasloužili, uznal i trenér poraženého týmu Joachim Löw. Pochválil ale i své svěřence: „Tým odevzdával výborné výkony, 45 dní bylo skvělých, užili jsme si to. Finále je také velký úspěch, jsme na to pyšní, dělali jsme vše, co bylo v našich silách.“

Spokojenost s průběhem turnaje vyjádřil i prezident evropské fotbalové asociace UEFA Michel Platini. Kromě atmosféry ho nadchla i úspěšnost útočného stylu: „Ti, kteří šli dopředu, vítězili. Trenéři dokázali vštípit do hráčských hlav vědomí, že větší šance postoupit dál je, když se snažíte vyhrát, nikoli neprohrát.“

Zápas sledovali i španělský královský pár či německá kancléřka Angela Merkelová.

Průběh zápasu[editovat]

Zatímco Španělé se museli obejít bez zraněného Villy, na postu středního záložníka Německa nechyběl Ballack

Zatímco svalové zranění nepustilo na hřiště nejlepšího střelce mistrovství Davida Villu, německý strach z absence jejich tvůrce hry Michaela Ballacka se nenaplnil. Zkušený záložník ale nepředvedl dobrý výkon.

Oba týmy nastoupili s jediným útočníkem, ale přesto se hrál útočný fotbal. Brankáře Lehmanna ohrozil opakovaně Torres, který už ve 23. minutě trefil tyč. O deset minut později předběhl váhajícího Lahma a přehodil vybíhajícího Lehmanna. Další rychlou kombinaci Španělů zakončil Iniesta přihrávkou na Silvu, který z voleje přestřelil.

Löw rozhýbal do druhého poločasu ofenzivu nasazením Kurányiho a dvojici vysokých útočníků se povedlo nakrátko přitlačit španělskou obranu. Ti ale nechtěli jen udržovat svůj náskok, hlavičkou vyzkoušel Lehmanna Sergio Ramos a po Iniestově střele zachraňoval u tyče obránce Frings. Německý závěrečný tlak se nekonal a Španělsko mohlo spustit velké fotbalové oslavy, na které na reprezentační úrovni čekalo od roku 1964.

Zdroje[editovat]

  • ČTK. Torres: Snad je to první z mnoha titulů, co získáme. Sportovní noviny [online]. 2008-06-30 [cit. 2008-06-30]. Dostupné z: [1].
  • KÁNINSKÝ, Josef. Platini pěl chválu na Euro a chce ho rozšířit. iHNed.cz [online]. 2008-06-30 [cit. 2008-06-30]. Dostupné z: [2].
  • MESCH, Thorsten. Spanien beendet den deutschen Titeltraum. Sport1 [online]. 2008-06-29 [cit. 2008-06-30]. Dostupné z: [3]. (německy)