Špidla: Otevřte pracovní trh

Z Wikizpráv

Středa

Eurokomisař pro sociální věci Vladimír Špidla

Český eurokomisař Vladimír Špidla vyzval staré členské státy EU, aby otevřely své pracovní trhy novým členským zemím. Jak uvedly Lidové noviny, od největšího rozšíření v roce 2004 stále neumožňují volný přístup nejenom českým pracovníkům Belgie, Dánsko, Německo a Rakousko.

Zároveň Špidla předložil analýzu přílivu pracovních sil z nových členských států Unie. Ta říká, že tlak vyvolaný „polskými instalatéry“ jsou mizivé nebo vůbec žádné, rozhodně však menší, než ten způsobený pracovníky ze států vně evropské sedmadvacítky. Nejčastěji odcházeli Poláci do Velké Británie a Rumuni do Španělska, Češi a Slováci doma zůstali kvůli ekonomickému růstu.

Jestliže ale čtveřice starých členských zemí nalezne pádné důvody pro zachování bariér a předloží je Evropské komisi, může chránit svůj trh práce ještě další dva roky. Jestliže tak neučiní a nezmění svou legislativu do května 2009, může proti ní být zahájena sankční procedura kvůli porušení smlouvy. Jak však uvádějí LN, i kdyby se tak komisař pro sociální věci rozhodl, celá procedura by neměla znatelný dopad, protože celý proces by trval právě ony dva roky, které mají tyto státy k dispozici.

Zdroje[editovat]

  • ŠAFAŘÍKOVÁ, Kateřina. Pusťte k sobě nováčky. Lidové noviny [online]. 2008-11-19 [cit. 2008-11-19]. Dostupné z: [1].