Štrasburský soud přiznal odškodnění Chodorkovskému, jeho proces ale nebyl politický

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chodorkovskij v roce 2001

Úterý

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl o případu ruského magnáta Michaila Chodorkovského. Ten si stěžoval na to, že jeho proces, po kterém byl odsouzen v Rusku k mnohaletému vězení, byl politicky motivovaný. Soud to nepotvrdil, našel ale pochybení ruských úřadů v souvislosti s podmínkami, ve kterých byl Chodorkovskij zadržován před procesem. Za to mu přiznal odškodnění ve výši 14,5 tisíce euro (více než 350 tisíc korun). Navíc rozhodl o udělení pokuty ve výši 10 tisíc euro (téměř čtvrt milionu korun).

„Evropský soud nenašel porušení ustanovení 18. evropské konvence o lidských právech, pokud jde o vyjádření Chodorkovského, že jeho pronásledování bylo politicky motivováno,“ uvádí se výslovně v rozhodnutí soudu. Vyšetřování a verdikty ruských soudů jsou podle něj podložené „rozumným podezřením“. Žaloba podaná Chodorkovským ale obsahovala celkem 15 bodů, z nich soud uznal osm.

Soud se ohledně názoru na politické motivy procesu rozešel s názorem organizace Amnesty International, která minulý týden označila Chodorkovského za vězně svědomí.

Po nedávném vynesení rozsudku v dalším případě se Chodorkovskij dostane na svobodu až v roce 2016. Chodorkovskij i Platon Lebeděv, který byl souzen a odsouzen spolu s ním, téměř ve stejnou požádali o podmínečné prominutí zbytku předchozích trestů.

Zdroje[editovat]

  • Strasburg priznal Chodorkovskogo ugolovnikom. MK.ru [online]. 2011-05-31 [cit. 2011-05-31]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • Chodorkovskij poprosilsja na svobodu. Komsomol'skaja pravda [online]. 2011-05-31 [cit. 2011-05-31]. Dostupné z: [2]. (rusky)