Žirinovskij napadl novinářky, nejspíš ho čeká trest

Z Wikizpráv

Pátek

Vladimir Žirinovskij

Kolegové poslanci Státní dumy odsoudili verbální útoky Vladimira Žirinovského proti novinářům. Žirinovskij napadl reportérky Rossija Segodňa (Russia Today, RT) a Interfaxu během tiskové konference. Jeho sexistické a urážlivé poznámky bude řešit příslušná komise Státní dumy.

Ačkoli se Žirinovskij zdál být v dobré náladě, náhle se rozčílil, když se ho zeptali, zda by Rusko mělo začít své vlastní sankce jako odvetu za sankce Evropské unie. Napadl reportérku RT, a když ho její kolegyně z Interfaxu požádala, aby se uklidnil, s tím, že reportérka RT je těhotná, pokračoval: „Nepotřebujeme těhotné ženy, měly by zde stát jen netěhotné. Pokud je těhotná, má jít domů. Máme dost zdravých. Proč se do toho pletete, lesbičko? Proč ji chráníte? Z jakého tisku jste? Z Interfaxu? O práci v Interfaxu přijdete. Všichni...“

Lídr frakce Spravedlivé Rusko Sergej Mironov řekl: „Agrese Žirinovského vedla ke snížení cti a důstojnosti novinářů, kteří ho oslovili se svou otázkou.“ Také poslanec Boris Reznik požádal o potrestání Žirinovského v mezích zákona.

Redakce Rossija Segodňa požádala etickou komisi dumy, aby sebrala Žirinovskému právo hovořit na dobu jednoho měsíce. Místopředseda komise Andrej Andrejev poznamenal, že se vůbec poprvé předseda dumy omluvil před novináři za jednání svého kolegy, vůdce jedné frakce.

Také ruská pravoslavná církev věc odsoudila. V prohlášení uvedla, že se Žirinovskij nechoval jako křesťan a měl by činit pokání.

Zdroje[editovat]

  • Жириновский нанес ущерб авторитету Госдумы - Сергей Миронов. ИА REGNUM [online]. 2014-04-18 [cit. 2014-04-18]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • РПЦ призвала Жириновского покаяться за оскорбление журналистов. ТВ Центр [online]. 2014-04-18 [cit. 2014-04-18]. Dostupné z: [2]. (rusky)