Přeskočit na obsah

„Dobrou chuť k obědu,“ popřál papež František

Z Wikizpráv

Neděle

Papež František

Papež František při slavnostním požehnání Urbi et orbi vzpomenul nejpalčivější světové problémy a popřál požehnané Velikonoce.

Ve Vatikánu se dnes v pravé poledne středoevropského času sešlo na náměstí sv. Petra několik tisícovek věřících, aby si vyslechli krátké papežovo kázání. František se zaměřil na celosvětové problémy tížící svět. Svatý otec ve své homilii promluvil o obchodu s lidmi a o krvi, kterou mají někteří lidé na rukou, o krizi v Jemenu, Jižním Súdánu či Sýrii. Prosil o usmíření Izraele a Palestiny, doufal v dodržení a naplnění Lausanneské dohody z 2. dubna o zablokování íránského jaderného programu a jeho využití k vojenským účelům. Nezapomněl na 147 keňským obětí zabitých teroristickou organizací aš-Šabáb. Neopomněl ani ukrajinskou krizi a její brzké ukončení. Též prosil o humanitární pomoc do zasažených oblastí.

Poté následovalo slavností požehnání s možností plnomocných odpustků. Po něm papež pokračoval druhým kázáním, které nebylo předem avizované. V něm poděkoval za desetitisíce květin z Holandska, popřál všem věřícím požehnané Velikonoce a prohlásil, že doufá, že svoji víru budou křesťané žít.

Slavnostní událost zakončil slovy: „Dobrou chuť a na shledanou.“