12 mrtvých po masakru na premiéře Batmana

Z Wikizpráv

Pátek

Umístění kina ve městě Aurora

12 mrtvých a 38 zraněných po sobě zanechal dvacetičtyřletý James Holmes po řádění v multikině Century 16 Theatre ve městě Aurora v Coloradu ve Spojených státech. Do jednoho z kinosálů vtrhl krátce po půlnoci místního času, kdy lidé právě sledovali předpremiéru filmu Batman - Temný rytíř povstal. Nejprve mezi lidi vhodil zřejmě granát se slzným plynem a pak do nich začal střílet. Útočník byl krátce po činu chycen policisty u nouzového východu z kina. Zatčení se nebránil.

Policejní velitel ve městě Aurora Daniel Oates na tiskové konferenci uvedl, že činu se účastnil jen jeden muž, a vyvrátil tak dohady, že by střelec mohl mít komplice.

Policisté také prohledávají byt zadrženého. Celé přilehlé okolí muselo být evakuováno, protože střelec policii sdělil, že má doma výbušniny. Hodiny po incidentu ukazovaly americké televizní stanice policisty, kteří se snažili dostat do jeho bytu.

V prohlášení, vydaném Bílým domem, americký prezident Barack Obama uvedl, že on a jeho žena Michelle jsou „zarmouceni a šokováni strašnou a tragickou událostí“. Podle Bílého domu byl prezident informován poradcem pro národní bezpečnost Johnem Brennanem. Na místě jsou agenti FBI, kteří pomáhají s vyšetřováním.

Republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney se také vyjádřil k tragédii ve městě Aurora: „Ann a já jsme hluboce zarmouceni zprávou o nesmyslném násilí, které vzalo život 15 lidem a zranilo desítky dalších,“ uvedl Romney v prohlášení na svých internetových stránkách. „Modlíme se za rodiny a blízké obětí v této době hlubokého šoku a velkého smutku. Očekáváme, že osoby odpovědné za tento hrozný zločin budou rychle postaveny před soud.“

Zdroje[editovat]

  • 12 Killed in Mass Shooting at New Batman Movie. Hlas Ameriky [online]. 2012-07-20 [cit. 2012-07-20]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Obama je střelbou v Denveru šokován, slíbil rychlé vyšetření tragédie. Český rozhlas [online]. 2012-07-20 [cit. 2012-07-20]. Dostupné z: [2].