Z Wikizpráv

Svátky[editovat]

Jmeniny
Helena, Jelena

Z domova[editovat]

Ze světa[editovat]

 • Francie zavede opatření proti sebevraždám ve věznicích

  Francouzské ministerstvo spravedlnosti v čele s Michèle Alliotovou-Marieovou zveřejnilo chystaná opatření, která mají vést ke snížení počtu sebevražd vězňů. Počítá se speciálním školením vězeňských dozorců a ustanovení dobrovolných mentorů mezi vězni. Vytipovaní nejrizikovější jedinci budou dostávat jednorázová papírová pyžama a neroztrhatelné povlečení, aby se zabránilo jejich případnému oběšení.

Věda a technika[editovat]

Kultura[editovat]

Ekonomika[editovat]

Sport[editovat]

Úmrtí[editovat]

 • Bývalý prezident Jižní Koreje zemřel

  Ve věku 83 let zemřel jihokorejský nositel Nobelovy ceny míru a bývalý prezident Kim Dae-jung. Prezidentský post zastával v letech 1998 až 2003. Byl často nazýván asijským Nelsonem Mandelou. Byl ženatý a měl tři syny.

 • Rose Friedmanová zemřela

  Ve věku 98 let zemřela americká ekonomka Rose Friedmanová. Narodila se na Ukrajině, v židovské rodině. Ve dvou letech přesídlila s rodiči do USA. Roku 1932 potkala svého budoucího manžela Miltona Friedmana, s kterým po celý život úzce spolupracovala. Měla dvě děti, 4 vnoučata a 3 pravnoučata. Jejím bratrem byl profesor Aaron Director.

 • Zemřel Robert Novak

  Ve věku 78 let zemřel americký novinář a konzervativní politický komentátor Robert Novak. Během své kariéry pracoval i pro The Wall Street Journal, CNN a napsal osm knih. Byl ženatý, měl dvě děti a osm vnoučat. Příčinou smrti byl nádor na mozku.

Zdroje[editovat]