Přeskočit na obsah

20 tisíc lidí opustilo domovy kvůli náboženským bojům v Myanmaru

Z Wikizpráv

Neděle

Vlajka Rakhinského státu

Myanmar (dříve Barma) je znovu zmítán násilím. Tentokrát jde o náboženské a sektářské střety v Rakhinském státě na západě země. Ředitel pobočky Organizace spojených národů v Rangúnu Ašok Nigam řekl, že kvůli nim opustilo domovy již 22 tisíc lidí.

Jde o boje mezi buddhistickými Rakhiny a muslimskou etnickou skupinou Rohingyů.

Humanitární situace uprchlíků je podle Nigama těžká zejména proto, že mnoho z nich se vydalo buď na moře na lodích, nebo se skrývá v izolovaných oblastech v horách.

Za poslední týden podle vlády shořelo na 2800 domů a 67 lidí zahynulo. Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch nicméně z New Yorku vyjadřuje obavu, že skutečná čísla jsou podle očitých svědků ještě vyšší. Hlavní podíl na obětech mají muslimové.

Družicové snímky odhalily, že ve městě Kyaukpyu byla zničena celá čtvrť domů Rohingyů. Human Rights Watch spočítala množství domů a plovoucích domů spálených při nepokojích na 800.[1]

OSN ve čtvrtek vyzvala barmské úřady, aby vrátily do oblasti pořádek a zastavily výhrůžky a násilí. Některé organizace na ochranu lidských práv dokonce obvinily armádu, že se zapojila do násilí vůči muslimům.

Situace komplikuje postup politických reforem, které uvolnily situaci v zemi dlouhou dobu ovládané vojenskou juntou.

Zdroje

[editovat]
  1. Burma: HRW satellite images 'show Rakhine destruction'. BBC [online]. 2012-10-27. Dostupné z: [1]. (anglicky)