Přeskočit na obsah

Z Wikizpráv

Svátky[editovat]

Jmeniny
Lenka, Eleonora
Státní svátky a významné dny
Mezinárodní den mateřského jazyka

Z domova[editovat]

Ze světa[editovat]

  • Rozvášněný dav v Bělehradě napadl ambasády

    Demonstrace proti vyhlášení nezávislosti Kosova v Bělehradě přerostly ve večerních hodinách ve výtržnosti. Skupinky mladých Srbů napadly a vypálily velvyslanectví USA; budovu na rozdíl od předchozích dní nikdo nehlídal a policie proti výtržníkům zasáhla až s hodinovým zpožděním. Protestující zapálili zástavu USA a nahradili ji vlajkou srbskou. Pracovníci amerického zastupitelského úřadu očekávali nebezpečí již několik dní dříve a byli evakuováni. Útoku se také dočkala ambasáda chorvatská, dav se pokoušel dostat i do areálu velvyslanectví dalších zemí, například Bosny a Hercegoviny a Turecka. Před zastupitelským úřadem Kanady pak vzplálo jedno vozidlo.

  • V chorvatské Pule došlo k několika výbuchům, cílem místní albánská komunita

    V chorvatské Pule došlo v 2:18 místního času k několika výbuchům. Jejich cílem byly automobily patřící zdejším Albáncům, jedná se tedy nejspíše o národnostně motivovaný útok.

Věda a technika[editovat]

  • Americké letectvo sestřelilo porouchaný satelit

    Americká raketa odpálená z vojenské lodi USS Lake Erie úspěšně zasáhla a zničila porouchaný špionážní satelit USA 193, označovaný také jako NROL-21 nebo zkráceně NL-21. Raketa typu SM-3 byla vypálena z Tichého oceánu západně od Havaje a satelit zasáhla po třech minutách ve výšce 283 kilometrů. Nenesla žádnou explozívní hlavici a družici zničila pouhým nárazem. Obsluha měla k dispozici pouze desetisekundový interval, v němž musela raketu vystřelit. Přesto se akce podařila na první pokus.

Kultura[editovat]

Ekonomika[editovat]

Sport[editovat]

Úmrtí[editovat]

Zdroje[editovat]