Přeskočit na obsah

70letý Australan se stal nejstarším přemožitelem La Manche

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Cyril Baldock v roce 2012

Australan Cyril Baldock ze sydneyské čtvrti Bondi se dnes stal nejstarším plavcem, který překonal Lamanšský průliv. Je mu právě 70 let a devět měsíců. Vzdal tím hold svému trenérovi, který měl podobný sen, ale nedožil se ho. Baldock proto Desu Renfordovi slíbil, že počká, až zestárne do věku nejstaršího plavce z La Manche a jeho rekord zlomí. Čekání se ale protáhlo na téměř třicet let, protože věk nejstarších přemožitelů kanálu se za tu dobu prodloužil o deset roků. Při letošním pokusu Baldocka provázel Renfordův syn Michael.

Na přeplavání cesty mezi z Anglie do Francie potřeboval Baldock 12 hodin a 45 minut. Na trať vyrazil na Shakespeare Beach na anglické straně a vystoupil na francouzský břeh na mysu Cap Gris Nez.

Baldockovi se tento kousek nepovedl poprvé. Už v roce 1985 přeplaval průliv poprvé, ale za smutných okolností. Tehdy se na cestu připravovali s Renfordem a měli plavat spolu. Renford by se tehdy ve svých 58 letech stal stejným rekordmanem jako nyní Baldock. Bohužel ale kvůli infarktu nemohl na start svého dvacátého pokusu o přeplavání po devatenácti předchozích úspěších nastoupit.

Po dalších třech desetiletích se tedy Baldock na trasu vrátil. Po Desu Renfordovi nyní Baldocka trénoval a na trati doprovázel nový trenér. Vladimir „Vlad“ Moravec pochází ze Slovenska a je o skoro třicet let mladší než jeho svěřenec.

Dosavadní rekordman Brit Roger Allsopp zvládl překonání La Manche o čtyři měsíce mladší. „Jsem skoro o šest hodin rychlejší než chlapík, kterému jsem rekord vzal, velký Angličan jménem Roger Allsopp. Dříve v týdnu se tu stavil a popřál mi hodně štěstí,“ popsal zdravou rivalitu mezi plavci-seniory Baldock.

Baldockovi ale nemusí rekord patřit dlouho. Už na konci týdne se má o přeplavání La Manche pokusit o tři roky starší australská plavkyně.

Zdroje[editovat]

  • Australian sets record for oldest Channel swimmer. BBC [online]. 2014-08-21 [cit. 2014-08-21]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • KING, Simon. Aussie makes Channel history. The Australian [online]. 2014-08-22 [cit. 2014-08-21]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Vladimir Mravec [online]. Openwaterpedia, [cit. 2014-08-21]. Dostupné online. (anglicky)