Přeskočit na obsah

Abramovič se vzdal postu čukotského guvernéra

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Roman Abramovič

Prezident Ruské federace Dmitrij Medveděv přijal rezignaci Romana Abramoviče na funkci guvernéra autonomního okruhu Čukotka. Jeho úlohu nyní vykonává málo známý Abramovičův spolupracovník Roman Kopin.

Abramovič byl od roku 1999 za Čukotku poslancem v ruské Dumě, guvernérem byl zvolen 90 % hlasů v roce 2000. Potvrzen byl v roce 2005 v hlasování místní dumy. Ve své funkci, v níž do obnovy země investoval i vlastní prostředky (tento osobní vklad se odhaduje na 1,6 miliard dolarů za dobu působení; vloni byl jeho celkový osobní majetek odhadován na 24,3 miliardy dolarů), zažila Čukotka ekonomický rozmach. Více než čtyřikrát se zvýšil průměrný příjem obyvatelstva, zlepšila se úroveň služeb a sociálního zabezpečení.

V boji proti rozšířenému alkoholismu zavedl Abramovič v obchodech platbu platebními kartami, které nebylo možné využívat na černém trhu s alkoholem.

Mezi kritiky Abramoviče ve funkci guvernéra byli činitelé opozičních komunistů a liberálních demokratů, kteří mu vyčítali, že se regionu nevěnuje plně a že ho řídí z místa svého hlavního pobytu v Londýně.

Obavy z návratu Čukotky do předchozích poměrů nejsou podle pozorovatelů na místě, protože by navzdory jeho odchodu zanechaly špatnou stopu na pověsti Abramoviče, ale také na pověsti centrální kremelské vlády.

Autobus v ulici hlavního města AO Čukotka Anadyru, vyfotografovaný ve čtvrtém roce Abramovičova guvernérství

„Jeho odchod ze služby neznamená, že přerušil svou práci na Čukotce. Millhouse Capital nyní investuje do různých projektů v regionu, také v okruhu fungují dva Abramovičovy humanitární fondy, které pokračují ve své činnosti,“ komentoval Abramovičův krok poslanec Státní dumy za Čukotku Sergej Kapkov.

Abramovič se pokoušel opustit křeslo guvernéra už v roce 2005 a znovu v říjnu 2006, ale jeho záměr odmítl tehdejší prezident Vladimir Putin, který ho požádal, ať ve funkci vydrží do prezidentských voleb. Za své služby Čukotce byl v roce 2006 vyznamenán Řádem cti.

Abramovičova politická kariéra se tak pravděpodobně uzavřela a ten se bude dál věnovat svým podnikatelským aktivitám, mezi kterými vyčnívá vlastnictví fotbalového klubu Chelsea.

Zdroje[editovat]

  • ARTJUŠENKO, Alina. Abramovič už není guvernérem Čukotky. Deník.cz [online]. 2008-07-03 [cit. 2008-07-03]. Dostupné z: [1].
  • SMIRNOV, Konstantin. Ušel poslednij iz mogikan. Gazeta (The Daily Telegraph – The Sunday Telegraph) [online]. 2008-07-03 [cit. 2008-07-03]. Dostupné z: [2]. (rusky)
  • ROSTOVSKIJ, Michail; SOKOLOV, Jegor. Abramovič bol’še ne čukča. MKRU (Moskovskij komsomolec) [online]. 2008-07-04 [cit. 2008-07-03]. Dostupné z: [3]. (rusky)