Přeskočit na obsah

Afghánský exprezident a mírový vyjednavač zavražděn

Z Wikizpráv

Úterý

Sebevražedný atentátník zabil bývalého afghánského prezidenta Burhánuddína Rabbáního, který vedl mírové rozhovory vlády s hnutím Talibán. K výbuchu došlo dnes večer u Rabbáního domu v Kábulu. Podle policie atentátník dorazil na místo s dalším významným členem vyjednavačské mírové rady Masúmem Stanekzaím na mírová jednání. Poté ale odpálil výbušninu skrytou v turbanu.

Nejméně pět osob bylo zabito včetně Rabbáního. Stanekzaí, který je poradcem prezidenta Karzáího, byl zraněn. Karzáí založil mírovou radu, aby nalezla politickou cestu ke konci občanské války.

Karzáí se dnes sešel v New Yorku s americkým prezidentem Obamou a oba útok odsoudili. Karzáí, který kvůli smrti svého předchůdce zkrátí svou cestu do USA, řekl, že Rabbání obětoval svůj život pro Afghánistán a mír.

Rabbání žil v diplomatické čtvrti Kábulu, která je silně strážena ozbrojenými jednotkami. Poblíž se nachází sídlo vlády a americké velvyslanectví.

Rabbání byl prvním řádným prezidentem po pádu komunistického režimu v Afghánistánu v roce 1992 a svržen byl Tálibánem o čtyři roky později, formálně byl ale ve funkci až do předání moci Karzáímu.

Zdroje

[editovat]