Přeskočit na obsah

Africký kongres na boj s hladomorem v Somálsku skončil fiaskem

Z Wikizpráv

Sobota

Pomoc s dodávkami vody organizovaná společností Oxfam

Hlavy 54 členských států Africké unie dostaly pozvání do etiopského hlavního města Addis Abeby k první dárcovské konferenci v historii unie, která měla za cíl pomoci proti následkům hladomoru v některé z členských zemí. Kongres ale přinesl organizátorům kruté rozčarování. Pozvání přijalo pouze kvarteto činitelů a africké země dohromady slíbily přispět pouze částkou ve výši 46 milionů dolarů (cca 776 milionů korun), přestože podle odborníků je potřeba na záchranu zemí tzv. Afrického rohu zasažených suchem a hladomorem kolem 1,5 až 2,5 miliardy dolarů (25 až 40 miliard korun).

„Jsme zklamaní, že příslib je menší než minimum, které si akce Africans Act 4 Africa stanovila jako cíl,“ konstatovali zástupci organizátorů z organizace Oxfam. Etiopie, Rovníková Guinea, Somálsko a Džibutsko byly jediné čtyři oficiálně zastoupené země.

Smířlivěji se vyslovil zástupce jedné z největších afrických charit Gift of the Givers. Imtiaz Sooliman vyzdvihl už samotný fakt, že se na obecně chudém africkém kontinentu podobnou konferenci vůbec podařilo uspořádat.

Přesto proti tomu kontrastně působí aktivita jedenáctiletého školáka z Ghany Andrewa Andasiho, který sám pouze obcházením domů v sousedství získal pomoc ve výši zhruba čtyř tisíc dolarů.

Spojené státy americké slíbily přispět částkou ve výši 500 milionů dolarů, o něco vyšší suma má zamířit do postižených zemí ze Spojeného království.

Zdroje

[editovat]
  • DUVAL, Alex. Of 54 African states asked to aid famine, only four answer the call. Independent [online]. 2011-08-27 [cit. 2011-08-27]. Dostupné z: [1]. (anglicky)