Přeskočit na obsah

Afrikou zmítá další konflikt, vojáci zabili prezidenta Guineje-Bissau

Z Wikizpráv

Úterý

Zavražděný prezident Guineje-Bissau Joao Bernardo Vieira

Krátce před jeho 70. narozeninami zastřelili vojáci prezidenta východoafrické země Guineje-Bissau Joaa Bernarda Vieiru. Na prezidenta zaútočila poblíž jeho domu skupina vojáků, která ho vinila z předchozí smrti náčelníka štábu.

Tagme na Waie, známý jako Vieirův ostrý rival, byl zavražděn při pumovém útoku o den dřív neznámými útočníky, což vedlo k útokům na prezidenta. Jeho rezidence byla ostřelována a Vieira byl pravděpodobně zabit, když se z ní pokoušel uniknout do bezpečí.

Lítost nad smrtí obou osob a odsouzení násilí vyjádřil generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun[1] i další představitelé USA, Evropské unie a Africké unie. Prezidentova rodina je teď pod ochranou OSN. Přestože se armáda pohybuje v ulicích a například zastavila vysílání rozhlasových stanic, prohlásila, že nehodlá převzít moc - Vieiru by měl dočasně nahradit šéf parlamentu.

Guinea-Bissau na mapě Afriky

Vieira byl v čele hnutí za samostatnost v 70. letech, v roce 1974 se Guinea-Bissau i jeho přičiněním zbavila portugalské nadvlády. Prezidentem byl s krátkou přestávkou v letech 1980-1999. V letech 1998-1999 procházela země občanskou válkou a v roce 2003 v ní došlo k pokusu o převrat, po němž se ale podařilo situaci stabilizovat a proběhly prezidentské volby, v nichž se vrátil Vieira do úřadu. V loňském roce se armáda pokusila o jeho svržení, ale s útokem na prezidentský palác neuspěla. Od té doby panovalo mezi armádou a prezidentem napětí.

V Guineji-Bissau žije asi 1,6 milionu obyvatel, země je ekonomicky velmi slabá, navíc slouží jako jedna z důležitých oblastí pro mezinárodní obchod s kokainem.

Zdroje[editovat]

  • V Guineji-Bissau zastřelili prezidenta. Novinky.cz [online]. 2009-03-02 [cit. 2009-03-03]. Dostupné z: [2].
  • PROKEŠ, Jan; PANUŠKA, Miroslav. Prezident Guineje-Bissau byl zabit při útoku armády. iŽurnál [online]. 2009-03-02 [cit. 2009-03-03]. Dostupné z: [3].
  1. MU, Xuequan. UN chief condemns killing of Guinea-Bissau president. China View [online]. 2009-03-03 [cit. 2009-03-03]. Dostupné z: [1]. (anglicky)