Přeskočit na obsah

Agentura OSN hlásí nedostatek obilí

Z Wikizpráv
Produkce obilovin nestačí její spotřebě

Středa

Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) zveřejnila zprávu, ve které shrnula, že do roku 2012 bude pokračovat trend vysokých cen potravin. Tato agentura OSN tak sice konstatovala, že na tom mohou získat zemědělci, ale že na to doplatí chudé oblasti světa.

FAO konstatovala, že v letech 2011 až 2012 produkce obilovin jen těžko pokryje celosvětovou spotřebu, přestože výnosy dosahují rekordní úrovně. Za vším stojí zejména růst poptávky v rychleji se rozvíjejících částech světa, zejména ve východní Evropě, Latinské Americe nebo Asii. Podobně problematická je situace s produkcí masa, kde se na potížích s vyrovnáváním poptávky podepisují i choroby, vysoká cena krmiv a trend snižování velikosti chovů.

Ceny potravin by se měly udržovat vysoko, u obilovin zhruba o pětinu výš než v průměru posledního desetiletí, u masa až o třetinu vyšší. Agentura se nicméně neobává prudkých nárůstů k mezním hodnotám, které v uplynulých letech vedly až k nepokojům v chudších oblastech.

Jednou z mála komodit, ve které nehrozí nebezpečí nedostatku, je cukr, jehož produkce po pěti letech může opět přesáhnout potřeby světové populace.

Zdroje

[editovat]
  • Rising food prices to create shortages. Morning Star [online]. 2011-06-22 [cit. 2011-06-22]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • UN: World food prices to remain high into 2012. Channel 6 News [online]. 2011-06-22 [cit. 2011-06-22]. Dostupné z: [2]. (anglicky)