Přeskočit na obsah

Agresivita nebo předčasné těhotenství dospívajících mohou souviset s televizními programy

Z Wikizpráv

Pondělí

ilustrační foto

Sledování nevhodných televizních programů nebo hraní nevhodných počítačových her a videoher může souviset s nežádoucími jevy u dospívajících dětí, ať jde o těhotenství nebo zvýšenou agresivitu. Vyplývá to z výsledků průzkumu americké výzkumné organizace RAND.

Anita Chandrová, která se zabývá studiem lidského chování, zjištění upřesnila: „Neříkáme, že se nám podařilo najít přímou závislost, ale říkáme, že je to jeden z faktorů, které jsme dokázali spojit s čísly o těhotenství.“ Desetina dětí s nejsilnějším návykem ke sledování sexy programů měla dvakrát vyšší riziko předčasného otěhotnění než desetina dětí s nejslabším takovým návykem.

Dalšími působícími faktory, které se podařilo odhalit, byly neúplnost rodiny, rasový původ a problémy s disciplínou. Faktory jsou podle autorů výzkumu velmi komplexní, ale přesto si musejí rodiče či pedagogové uvědomit, že televize mezi ně může patřit.

Ve výzkumu, který probíhal po dobu tří let od roku 2001 do roku 2004, bylo 718 dětí od 12 do 17 let dotazováno na zvyklosti související se sledováním televize a se sexuálním chováním. Za televizní programy, které se nejčastěji dotýkají otázek sexu, označují výzkumníci sitcomy, jako například Sex ve městě nebo Přátelé.

Americká Národní televizní asociace NAB odpověděla na zveřejněné výsledky prohlášením, ve kterém mj. uvádí, že televizní stanice doporučují užívání dětského zámku a jiných technologií, které kontrolují, jaké programy děti mohou sledovat.

Ve Spojených státech každoročně otěhotní až milion dívek ve věku od 15 do 19 let, v naprosté většině případů neplánovaně.

V jiné studii byl prokázán existující vztah mezi hraním videoher a počítačových her a zvýšenou agresivitou.

Zdroje

[editovat]
  • STERN, Andrew. Study links teen pregnancy to sexy TV shows. Reuters [online]. 2008-11-03 [cit. 2008-11-03]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • COFFEY, Laura T.. Study: Sex on TV linked to teen pregnancies. MSNBC [online]. 2008-11-03 [cit. 2008-11-03]. Dostupné z: [2]. (anglicky)