Aktivisté obsadili ředitelnu gymnázia, žádali odvolání ředitele

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úterý

Gymnázium Na Pražačce

Předseda hnutí za práva otců K213 Jiří Fiala dnes přivedl své stoupence, aby obsadili ředitelnu Gymnázia Na Pražačce v Praze. Vyvrcholil tak jeho spor s místním ředitelem Milošem Mackem. Macek ho prý neinformoval o prospěchu jeho syna. Fiala na místě požadoval Mackovo odvolání. Celou situaci, která ale proběhla za zavřenými dveřmi ředitelny, a tak do průběhu vyučování výrazně nezasáhla, musela řešit policie.

Macek se hájil tím, že Fialův syn se sdělováním prospěchu otci sám nesouhlasil. Podle zástupkyně pražského magistrátu Lenky Němcové byl otec při své stížnosti částečně v právu, protože informace o prospěchu syna dostávat měl. Podotkla ale, že v žádném případě neměl podobným způsobem naléhat na ředitelovo odvolání.

Iniciativa K213, která bojuje za práva otců údajně diskriminovaných českým soudním systémem a právem v přích o péči dítěte z rozvedených manželství, se už v minulosti několika aktivitami dostali do potíží, když museli své jednání hájit před soudy. Sami otcové se se svými stížnostmi na fungování soudů obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který jim dal za pravdu, že se jednání českých soudů vlečou nepřiměřeně dlouho.

Před třemi týdny přiměl Fiala předsedu okresního soudu v Plzni, aby přikázal své podřízené soudkyni podstoupit test na to, zda je pod vlivem návykové látky. Test provedený policií byl negativní. Prezident soudcovské unie Tomáš Lichovník celý případ tehdy okomentoval slovy: „Je fakt, že někteří takoví ti trvalí stěžovatelé jsou ochotni využít prakticky čehokoliv a třeba i kvůli tomu, aby oddálili nebo pozdrželi jednání, nebo aby dehonestovali soudce.“[1]

Zdroje[editovat]

  • Aktivisté obsadili gymnázium, zasáhnout musela policie. Denik.cz [online]. 2010-12-14 [cit. 2010-12-14]. Dostupné z: [2].
  1. Soudkyně podstoupila drogový test, vynutil ho aktivista. Denik.cz [online]. 2010-11-22 [cit. 2010-12-14]. Dostupné z: [1].