Přeskočit na obsah

Američan bude jedním ze sólistů baletu Velkého divadla

Z Wikizpráv

Středa

Světlana Zacharovová (s Andrejem Merkurjevem), budoucí partnerka Davida Hallberga v Moskvě

Sólista Amerického baletního divadla (ABT) David Hallberg se stane prvním sólistou baletu Velkého divadla v Moskvě. Bude to průlom, protože v tomto souboru, který platí za jednoho ze strážců tradice ruského baletu, nikdy žádný Američan takovou pozici neobsadil.

Hallberga do souboru přivedl jeho nový umělecký šéf Sergej Filin, který balet Velkého divadla převzal v březnu. Americkou hvězdu viděl na ruském turné Kings of the Dance. „Přinesu do souboru něco jiného, ale budu také respektovat jejich tradice,“ popsal svůj pravděpodobný vliv po příchodu do Moskvy Hallberg.

29letý Hallberg pochází z města Rapid City v Jižní Dakotě. Je považován za takzvaného danceur noble, špičkového tanečníka pro klasické role. Jeho současný šéf, umělecký ředitel ABT Kevin McKenzie o tom řekl: „Tanečníci tohoto typu jsou velmi vzácní v jakékoli době. David určitě je jedním z nich, i když nikdy nechce být zaškatulkován tímto způsobem,“ dodal McKenzie s tím, že Hallberg rád experimentuje a rozšiřuje svoje možnosti.

Hallberg bude v nové roli debutovat 4. listopadu jako Albrecht v baletu Giselle a vystoupí i v Spící krasavici a Donu Quixotovi. Obzvlášť se těší na obnovení spolupráce s moskevskou primabalerinou Natalijí Osipovovou, se kterou se již potkal na scéně v New Yorku v roce 2009 a rok později při hostování ve Velkém divadle. Další jeho partnerkou bude Světlana Zacharovová.

Zdroje

[editovat]
  • MACAULAY, Alastair; WAKIN, Daniel J. American Is to Join the Bolshoi Ballet. New York Times [online]. 2011-09-20 [cit. 2011-09-28]. Dostupné z: [1]. (anglicky)