Přeskočit na obsah

Američtí lékaři začali doporučovat vyšší denní příjem vitaminu D

Z Wikizpráv

Úterý

Model molekuly vitaminu D3

Vitamín, který souvisí s opalováním, pomáhá posilovat vaše kosti a může být užitečný i mnoha jinými způsoby. Americký U.S. Institute of Medicine zvýšil doporučenou hladinu vitaminu D, kterou podle něj potřebují lidé k udržení zdraví. Prohlášení panelu odborníků ale asi není posledním slovem k této látce.

Mnoho lidí užívá přípravky obsahující vitamin D, protože ten ve spojení s vápníkem posiluje jejich kosti. Poslední doporučení tvrdí, že většina lidí do 70 let potřebuje získat 600 jednotek vitaminu denně, u starších 70 let to je 800 jednotek. Předchozí doporučení se pohybovala mezi 200 a 600 jednotkami.

Přitom si ale dál někteří lékaři myslí, že nové hodnoty nejsou dost vysoké. „Je to velký skok kupředu, ale ještě ne dost daleko,“ říká např. Michael Holick ze zdravotnické školy Bostonské univerzity.

Vitamin D má podle něj a řady dalších lékařů mnoho dalších pozitivních účinků. „Existuje mnoho důkazů, které naznačují, že zvýšení příjmu vitaminu D sníží riziko mnoha vážných chronických onemocnění,“ říká Holick. Jde o nemoci jako rakovina, zvýšený krevní tlak nebo choroby srdeční. Jedna nová studie ukázala, že cvičení a konzumace přípravků s vitaminem D může také u seniorů snižovat riziko pádů. Navíc výzkumy ukázaly, že ženy mohou snížit riziko komplikací v těhotenství, když v jeho průběhu denně konzumují 4000 jednotek vitaminu D.

Michael Irwig ze zdravotní školy Univerzity George Washingtona se ale domnívá, že tyto závěry ještě bude potřeba prověřit. „Pravdou je, že to ještě nevíme definitivně kvůli nedostatku náhodných testů.“ Někteří z pacientů dostávají od Irwiga radu, aby konzumovali mezi 1000 a 2000 jednotek vitaminu D denně, protože údaje ze středisek na kontrolu nemocnosti ukazují, že mnoho lidí má nedostatek tohoto vitaminu. Institute of Medicine se přitom domnívá že většina lidí přijímá dostatek vitaminu s běžnou stravou nebo ze slunečního záření.

Různí lidé ale absorbují nebo vytvářejí vitamin D odlišně. Efektivita tvorby klesá s věkem. S absorbováním vitaminu D mohou mít také problémy lidé s nadváhou.

Zdroje[editovat]