American Pharoah uzavřel historický dostihový „grand slam“

Z Wikizpráv

Sobota

American Pharoah v květnu jako vítěz Preakness

Tříletý hnědák American Pharoah vstoupil do dostihových dějin, když jako první kůň historie vyhrál americkou trojkorunu i hlavní dostih Breeders’ Cupu. Nyní ho už čeká sportovní důchod a budoucnost v chovu, jeho kvality tak budou vyhledávat chovatelé a majitelé stájí pro další generace.

American Pharoah byl favoritem Breeders’ Cup Classic a svou roli v osmičlenném startovním poli suverénně potvrdil, když vedl od samotného startu a do cíle dorazil s náskokem šesti délek před druhým outsiderem Effinexem. K vítězství ho v sedle dovedl žokej Victor Espinoza, navíc v novém traťovém rekordu 2 minuty 5,36 sekundy. Staré maximum překonal o více než pět sekund.

„Tohle jsme udělali pro Pharoaha. Chtěli jsme, aby odešel jako takový šampion, jaký opravdu je,“ řekl po dostihu jeho trenér Bob Baffert. Na konci srpna totiž American Pharoah nečekaně prohrál v dostihu The Travers a byla to v jeho tehdy desátém startu jeho teprve druhá porážka.

Už na jaře se American Pharoah proslavil, když jako první kůň od roku 1978 dokázal vyhrát po Kentucky Derby a Preakness i třetí dostih trojkoruny, Belmont Stakes. Za svou kariéru vyhrál na dotacích 8,65 milionu dolarů (přes 200 milionů korun).

Dostihový grand slam, tedy vítězství v trojkoruně a v Breeders’ Cup Classic, získal American Pharoah jako první v historii. Ve skutečnosti byl i prvním koněm, který se o něj v tradičním vrcholu Breeders’ Cupu mohl ucházet, jelikož tento bohatě dotovaný mítink se pořádá až od roku 1984.

Zdroje[editovat]

  • BIELER, Des. Watch American Pharoah win horse racing’s first-ever Grand Slam at Breeders’ Cup. The Washington Post [online]. 2015-10-31 [cit. 2015-11-01]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • American Pharoah wins final race, claiming Breeders’ Cup Classic and Grand Slam. NBC Sports [online]. 2015-10-31 [cit. 2015-11-01]. Dostupné z: [2]. (anglicky)