Americký Nejvyšší soud: Vězni z Guantánama mají právo na civilní soud

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Soudce Nejvyššího soudu Anthony Kennedy, který se připojil k verdiktu upřednostňujícímu práva osob zadržovaných na Guantánamu

Nejvyšší soud Spojených států amerických (SCOTUS) uznal podezřelým z terorismu zadržovaným na americké základně Guantánamo právo na to, aby u federálního soudu požadovali přezkoumání oprávněnosti svého věznění. Administrativa prezidenta George W. Bushe těmto osobám, které záměrně neoznačuje za válečné zajatce, ale za tzv. nepřátelské bojovníky, upírala řadu práv, soudí je jedině před válečnými soudy. Pozorovatelé verdikt, který soudci nejvyššího amerického odvolacího orgánu přijali poměrem pěti hlasů ku čtyřem, považují za velkou Bushovu porážku.

Nejvyšší soud přiznal právo zadržovaných na ochranu u civilního soudu už potřetí, dvakrát ale jeho verdikt Bush zvrátil pomocí zákonů prosazených v Kongresu, v té době ovládaném republikány. Nejnovější výrok zrušil platnost ustanovení Zákona o vojenských komisích (Military Commissions Act) z roku 2006, který ustanovoval právě válečné tribunály pro zajatce z Guantánama.

Ke čtyřem soudcům známým liberálními názory se přidal i soudce Anthony Kennedy, který ve zdůvodnění řekl, že Ústava Spojených států platí i v extrémních situacích. Soud tak přiznal zadrženým privilegium habeas corpus.

Zástupci Bushovy administrativy před soudem argumentovali tím, že současná úprava představovala správný nástroj pro globální boj s terorismem.

Bílý dům zatím verdikt soudu nekomentoval. Ještě před zahájením jednání se vyjádřil brigádní generál Cameron A. Crawford, který řekl: "Věřím, že až za 40 nebo 50 let budou naše děti a naši vnuci studovat Guantánamo, historie rozhodně že jsme udělali správnou věc ve správnou chvíli, navzdory silné kritice doma a zvláště za hranicemi." Rozhodnutí soudu naopak přivítala organizace Amnesty International. Oba kandidáti pro podzimní americké prezidentské volby, republikán John McCain i demokrat Barack Obama slíbili zavření guantánamského vězení.

Na základně Guantánamo je dosud drženo kolem 270 osob na základě podezření ze spolupráce s teroristickými organizacemi, zvláště s Al-Káidou. V minulosti jich tam bylo zavřeno až osm stovek.

Zdroje[editovat]

  • CRAWFORD GREENBURG, Jan; DE VOGUE, Ariane. Supreme Court: Guantanamo Detainees Have Rights in Court. ABC News [online]. 2008-06-12 [cit. 2008-06-12]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Major Guantanamo Setback for Bush. BBC News [online]. 2008-06-12, rev. 2008-06-12. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • VICINI, James. Top court allows Guantanamo prisoners' appeals. Reuters [online]. 2008-06-12 [cit. 2008-06-12]. Dostupné z: [3]. (anglicky)