Přeskočit na obsah

Americký podnikatel usvědčen z podvodu, dostal 110 let vězení

Z Wikizpráv
Allen Stanford na policejní fotografii

Čtvrtek

Americký soud dnes poslal finančníka Allena Stanforda na 110 let do vězení. I když to Stanford odmítl, soud dospěl k názoru, že jeho podnik byl založený na spekulativním Ponziho schématu. Už v březnu uznala porota Stanforda vinným ve 13 ze 14 bodů obžaloby, dnes byl vynesen rozsudek.

Při své poslední řeči před vynesením rozsudku viditelně rozrušený Stanford prohlásil: „Nejsem tu proto, abych žádal o sympatie nebo odpuštění. Jsem tu, abych ze svého srdce řekl, že jsem neprovozoval Ponziho schéma.“ Za neúspěch jeho firmy podle něj může americká vláda.

Do Stanfordova podniku investovalo na třicet tisíc lidí ze 113 zemí. Celková investovaná částka dosáhla sedmi miliard dolarů (zhruba 140 miliard korun). „Ti lidé přišli o své domy, přišli o své důchody,“ popsal způsobené škody federální žalobce William Stellmach.

Za usvědčením Stanforda stojí zejména jeho bývalý spolupracovník James M. Davis, který pro Stanforda pracoval v čele jeho finanční kanceláře. Obhájci ale jeho tvrzení popírali s tím, že Davis často jednal bez vědomí svého šéfa. Navíc prý Stanfordova firma plnila všechny své závazky do doby, než vzešlo ve známost, že je její činnost předmětem federálního vyšetřování, čímž její hodnota rapidně klesla.

Stanfordův osobní majetek v minulosti dosáhl hodnoty přes dvě miliardy dolarů. Měl výborné vztahy s politiky na ostrově Antigua, kde obdržel vyznamenání a vlastnil tam svůj kriketový klub a stadion. Podle tvrzení obžaloby, které jeho obhájci odmítali, si svou pozici vybudoval za pomoci úplatků. Měl také sbírku jachet a flotilu tryskových letadel. Poslední tři roky ale strávil za mřížemi v očekávání procesu, který oddálila i bitka s jeho spoluvězněm, při níž byl vážně zraněn, a také jeho závislost na protistresových lécích.

Zdroje[editovat]

  • Stanford Sentenced to 110 Years in Jail in Fraud Case. New York Times [online]. 2012-06-14 [cit. 2012-06-14]. Dostupné z: [1]. (anglicky)