Americký radar bude i v Izraeli

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Americký radar na Aljašce

Izrael se po Česku stane další zemí, která se bude podílet na protiraketové obraně USA a jejich spojenců. Američané předají Izraeli radarový systém, který budou používat obě strany. Podle dohody USA toto zařízení postaví a Izraelcům budou předávat informace o odpalování raket, vláda malého blízkovýchodního státu pak také získá technickou a finanční pomoc pro vybudování rozsáhlejšího systému obrany před raketami, vypálenými z oblasti do vzdálenosti až 4700 km. V úterý tohoto týdne se na tom dohodli ministryně zahraničí USA Condoleezza Rice a její izraelský kolega, ministr obrany Ehud Barak. O radaru jednala skupina kongresmanů již v půlce července, demokratický i republikánský zástupce ze sněmovny reprezentantů poslali dopis prezidentu Bushovi, ve kterém chtějí, aby byl radar protiraketové obrany vybudován "co nejdříve to bude možné".

Mluví se také samozřejmě o Íránu a Sýrii, které se netají protiizraelskými ambicemi a s kterými mají jak Izrael, tak i Spojené státy nepříliš dobré vztahy. Právě proti hrozbám z těchto zemí, které zdokonalují své jaderné programy, má nový radar pomoci.

Jedná se o stejný systém, který plánují Spojené státy vybudovat v České republice. Ten izraelský má být dojednán ještě před nástupem nové administrativy na začátku roku 2009, neboť letos v listopadu se budou v USA konat prezidentské volby.

Zdroje[editovat]

  • Američki radar u Izraelu. Glas javnosti [online].  [cit. 2008-07-31]. Dostupné z: [1]. (srbsky)