Americkým automobilkám pomůže i vláda v Ottawě

Z Wikizpráv

Neděle

Premiér Kanady Stephen Harper

Kanadský kabinet a vláda provincie Ontario se rozhodla, že pomůže chřadnoucímu automobilovému průmyslu. Půjčí kanadským pobočkám automobilek z USA celkem čtyři miliardy dolarů. Uvedl to kanadský premiér Stephen Harper. Hlavní motivací pro tyto finanční injekce jsou rostoucí obavy z krachu odvětví - americký automobilový průmysl se vinou finanční krize dostal do svízelné situace.

O peněžní pomoci se rozhodlo samozřejmě už i u jižních sousedů Kanady. Odstupující prezident George Bush slíbil automobilkám půjčky ve výši celkem 17,4 miliardy dolarů. Smlouvu o těchto úvěrech podepsali zástupci velkých koncernů, jako jsou General Motors a Chrysler v ten samý den.

Hlavní motivací pro tyto finanční injekce jsou rostoucí obavy z krachu odvětví - americký automobilový průmysl se vinou finanční krize dostal do svízelné situace. Toto odvětví totiž vytváří celkem 14 procent zpracovatelské produkce Kanady a na vývozu této země se podílí 23 procenty. Přímo pak výroba aut zaměstnává v zemi javorového listu 150 tisíc lidí.

Půjčky od Kanady využijí společnosti General Motors Canada a Chrysler Canada, celkem tedy tři miliardy a jednu miliardu kanadských dolarů. Ford Motor Company Canada o žádnou hotovost zatím nezažádal. Mateřská společnost v USA totiž uvedla, že peníze od státu nepotřebuje, avšak že krach jednoho z obou dvou hlavních rivalů, kteří finance čerpat budou, by ji výrazně poškodil.

Zdroje[editovat]

  • Americké automobilky budú zachraňovať aj Kanaďania. Pravda [online].  [cit. 2008-12-21]. Dostupné z: [1]. (slovensky)