Přeskočit na obsah

Ameriku zasáhl hurikán Irene, zabil nejméně 12 lidí

Z Wikizpráv

Neděle

Restaurace připravená na nápor hurikánu Irene ve státě New Jersey

Přestože hurikán Irene již zeslábl na sílu tropické bouře a pomalu opouští území Spojených států amerických, ministryně vnitřní bezpečnosti Janet Napolitanová varovala Američany, že nebezpečí přetrvávají. Potenciální hrozbou jsou především spadaná vedení elektrického proudu, záplavy, problémy s generátory elektřiny a popadané stromy. Zahynulo nicméně přinejmenším 12 lidí.

Na většině území ale nenapáchala Irene takové škody, jakých se úřady obávaly. Guvernér New Jersey Chris Christie předpověděl rekordní záplavy přímořských oblastí. Guvernér Pensylvánie Tom Corbett ale varoval, že hladiny řek v postižených oblastech ještě nedosáhly vrcholu.

V Severní Karolíně a Virginii již probíhá evidence škod. Jde o nejpostiženější oblasti v celých Spojených státech.

Nadále zůstávají uzavřené některé ulice v dolním Manhattanu. Dva jaderné reaktory byly odpojené, jeden v Marylandu a jeden v New Jersey, jsou ale prý v pořádku. Více než čtyři miliony lidí přišly o dodávky proudu.

Irene podle Národního střediska pro hurikány postupuje dál rychlostí asi jen 40 kilometrů za hodinu a síla větru v ní klesla pod stovku. V následujících hodinách se přesune na území Kanady.

Zdroje

[editovat]