Přeskočit na obsah

Angel Corella povede Pensylvánský balet

Z Wikizpráv

Pátek

Angel Corella v roli Aminty v baletu Sylvia v roce 2005

Skoro dvě desetiletí byl Angel Corella jednou z největších baletních hvězd v Americkém baletním divadle, kde byl od roku 1996 až do konce aktivní taneční kariéry v roce 2012 prvním sólistou a odkud jako vyhledávaný host zajížděl i na další nejvýznamnější taneční scény. Nyní začíná novou kariéru. Pensylvánský balet včera oznámil, že Corella bude jeho novým uměleckým šéfem. Na konci 90. let v Pensylvánské baletu tančila Corellova sestra Carmen.

Corella má velké plány, co se souborem, který sídlí ve Philadelphii, udělá. Chce pracovat na rozvoji tanečníků, častěji jezdit na zájezdy a přilákat ke spolupráci světové choreografy, jako Christophera Wheeldona, Wayna McGregora, Justina Pecka nebo Liama Scarletta. Wheeldon už ke 40. výročí založení souboru ve Philadelphii nastudoval svou verzi Labutího jezera.

Bývalý vyhledávaný sólista nevylučuje, že se sám vrátí na scénu. „Nevím, jestli mne tu chtěli, abych tancoval, ale sám nutně tančit nepotřebuju. Chci, aby se všechno soustředilo na company, ne na Angela Corellu.“ Na podzim bude Corellovi 39 let.

Pensylvánský balet založila v roce 1963 Barbara Weisbergerová a vtiskla mu rukopis svého velkého učitele George Balanchina. Corella má nyní záměr nastavit vhodný kompromis mezi následováním balanchinovské tradice a přivedením nových trendů.

Corella po roce 2012, kdy přestal tančit, už krátce jeden soubor vedl. Byl to jím založený Corellův balet Kastilie a Leónu, později přejmenovaný na Barcelona Ballet. Svou činnost už ale ukončil, protože podle Corellových škol se Španělsko soustředí jen na fotbal.

V současnosti Corella působí na baletních kursech v Hartfordu. Než se v září přesune do Philadelphie, čekají ho ještě studenti v Barceloně a Praze.

Zdroje

[editovat]
  • DUNKEL, Ellen. Pennsylvania Ballet's new leader has 'a lot of plans'. Philly.com [online]. 2014-07-25 [cit. 2014-10-31]. Dostupné z: [1]. (anglicky)