Archeologové našli na Plzeňsku vodní nádrž z doby kamenné
Kyšice na okraji Plzně už vydaly množství pokladů z pravěku, ale ještě stále to není všechno. Součástí velkého sídliště, které se zde nacházelo, je i nově objevená umělá vodní nádrž. Přehradu archeologové odkryli v rámci prací souvisejících se stavbou nového železničního koridoru zhruba před měsícem. Hráz je stará asi 8000 let.
Jaká byla velikost celé nádrže, není jasné, v průběhu výstavby železnice se totiž odkryje jen její část. Byla vystavěna na místě původní pramenné pánve. V materiálu z bývalé nádrže se dál pátrá po menších památkách, jako jsou drobnější předměty vytvořené člověkem, pylová zrna či nálezy rostlinných zbytků. „Pokud bychom z výplně získali například rybí kosti, potvrdil by se druhý zmíněný předpoklad,“ tj. že nádrž sloužila i k chovu ryb, dodává vedoucí výzkumu památkářského institutu Kateřina Postránecká. V první řadě se očekává, že nádrž byla především zásobárnou vody.
Zdroje
[editovat]- MRÁZOVÁ, Klára. Lokalita u Kyšic skrývala vodní nádrž starou až 8000 let. Domažlický deník [online]. 2014-07-11 [cit. 2014-07-18]. Dostupné z: [1].
- 18. červenec 2014
- 18. červenec
- Monitoring:Citace elektronického periodika/periodikum/Domažlický deník
- Monitoring:Citace elektronického periodika/odkaz na periodikum/
- Monitoring:Citace elektronického periodika/datum aktualizace/
- Monitoring:Citace elektronického periodika/jazyk/česky
- Věda a technika
- Historie
- Plzeňský kraj
- Česko
- Evropa