Přeskočit na obsah

Archeologové našli na Plzeňsku vodní nádrž z doby kamenné

Z Wikizpráv

Pátek

Hrnčířský střep z mladší doby kamenné (ilustrační fotografie)

Kyšice na okraji Plzně už vydaly množství pokladů z pravěku, ale ještě stále to není všechno. Součástí velkého sídliště, které se zde nacházelo, je i nově objevená umělá vodní nádrž. Přehradu archeologové odkryli v rámci prací souvisejících se stavbou nového železničního koridoru zhruba před měsícem. Hráz je stará asi 8000 let.

Jaká byla velikost celé nádrže, není jasné, v průběhu výstavby železnice se totiž odkryje jen její část. Byla vystavěna na místě původní pramenné pánve. V materiálu z bývalé nádrže se dál pátrá po menších památkách, jako jsou drobnější předměty vytvořené člověkem, pylová zrna či nálezy rostlinných zbytků. „Pokud bychom z výplně získali například rybí kosti, potvrdil by se druhý zmíněný předpoklad,“ tj. že nádrž sloužila i k chovu ryb, dodává vedoucí výzkumu památkářského institutu Kateřina Postránecká. V první řadě se očekává, že nádrž byla především zásobárnou vody.

Zdroje[editovat]

  • MRÁZOVÁ, Klára. Lokalita u Kyšic skrývala vodní nádrž starou až 8000 let. Domažlický deník [online]. 2014-07-11 [cit. 2014-07-18]. Dostupné z: [1].