Archeologové objevili nástroj starý 1,7 milionu let

Z Wikizpráv

Pondělí

Acheulské sekery. Ilustrační foto.

Badatelé pátrající v severozápadní Keni našli ručně opracovanou kamennou sekeru, která byla podle všeho vyrobena před 1,75 milionu let. Byla by tak nejstarším nalezeným podobným nástrojem. Objev naznačuje, že moderní člověk se dostal k tvorbě sofistikovaných nástrojů dřív, než se dosud předpokládalo.

Nález pochází již z 90. let, kdy skupina francouzských archeologů zkoumala okolí jezera Turkana. Několik nástrojů včetně zmíněné sekery se našlo méně než 10 kilometrů od místa, kde byla odhalena v roce 1984 nejstarší dochovaná kompletní kostra člověka rodu homo erectus.

Geolog Christopher Lepre z Columbijské univerzity tvrdí, že tzv. acheulské nástroje, které vytvářel homo erectus, byly důmyslnější než nástroje jeho předchůdce, člověka homo habilis. „S acheulskou sekerou máme indikátor, že tehdejší předchůdce člověka již měl schopnost představit si tvar a velikost předmětu ve své mysli a reprodukovat ji s estetickými kvalitami,“ říká Lepre.

Podle Lepreho je nalezená sekera nejméně o 300 tisíc let starší než jiné dosud známé acheulské nástroje. Sekera a další nástroje z nálezu jsou nyní uložené v Keňském národním muzeu. Vykopávky v okolí jezera Turkana dále pokračují, a to se zájmem především o vrstvy staré aspoň dva miliony let, které by mohly odhalit další podrobnosti o vztahu mezi rody homo habilis a homo erectus.

Zdroje[editovat]