Asadův generální pardon má uklidnit situaci v Sýrii

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prezident Bašár al-Asad

Úterý

Syrská státní televize oznámila, že prezident Bašár al-Asad hodlá vyhlásit všeobecnou amnestii. Týkat se má jeho politických protivníků z nejrůznějších táborů, včetně zakázaného Muslimského bratrstva.

Podle zpráv pozorovatelů syrské vládní jednotky použily v operacích proti protestujícím těžké zbraně. Úterní střety v Rastánu pravděpodobně přispěly k dalšímu nárůstu počtu obětí. Od neděle podle místních obránců lidských práv přišlo o život nejméně 15 civilistů.

Vládní síly podporované tanky, dělostřelectvem a vrtulníky pokračují v operacích ve městech Rastán, Talbiseh a dalších místech ve středu země, která zasáhly protesty proti vládě. V pondělí v Talbisehu zahynuli tři civilisté. V Homsu byla nalezena těla dvou lidí pravděpodobně také zabitých armádou.

Všechny svědecké zprávy je ale obtížné ověřit, protože vláda vykázala ze země krátce po vzniku nepokojů většinu zahraničních novinářů.

Opozice protestuje proti 11leté autokratické vládě prezidenta Assada. Tvrdí, že v průběhu nepokojů bylo zabito na tisíc lidí a na deset tisíc jich bylo zatčeno.

Zdroje[editovat]