Přeskočit na obsah

Asociace evropských olympijských výborů pomůže sportovcům na Balkáně po povodních

Z Wikizpráv

Pátek

Zaplavená bosenská Zenica

Evropské olympijské výbory rozhodly, že věnují po 50 tisících dolarů (1 milion českých korun) národním olympijským výborům Srbska, Chorvatska a Bosny a Hercegoviny. Tyto země byly nejvíce zasažené nedávnými povodněmi. Rozhodl o tom výkonný výbor asociace na svém mimořádném jednání v kyperské Nikósii.

Povodně zasáhly střední a jihovýchodní Evropu. Největší škody způsobily právě v Srbsku a Bosně a Hercegovině. Srbsko hlásí 33, Bosna 21 obětí. Celkové škody podle dosavadních odhadů jistě překročily miliardu euro (více než 27 miliard korun) a kupříkladu v Bosně byly srovnávány s následky války v 90. letech.

Evropské olympijské výbory je kontinentální asociace národních olympijských výborů. V jeho čele stojí Ir Patrick Joseph Hickey, členem je i Český olympijský výbor. Na rok 2015 chystá historickou událost, první Evropské hry, které mají napodobit příklad obdobných událostí jiných kontinentů (Asijské hry, Panamerické hry, Africké hry).

V Nikósii nyní probíhá seminář Evropských olympijských výborů. Zasedání členů výkonného výboru, kteří byli přítomni, bylo svoláno neplánovaně.

„S ohledem na vášeň lidí v těchto zemích pro sport budou sportovní aktivity hrát velkou roli v jejich obnově a návratu do obyčejného života. Tyto peníze pomohou jak elitním, tak masovým sportovcům v těchto těžkých časech,“ řekl Hickey.

Zdroje[editovat]

  • EOC to give USD 150,000 fund to flood-affected Balkan states. The European Olympic Committees [online]. 2014-05-23 [cit. 2014-05-23]. Dostupné z: [1]. (anglicky)