Přeskočit na obsah

Australské ochránce zdrtila střelba neznámého pachatele na koaly

Z Wikizpráv

Neděle

Mládě koaly (ilustrační fotografie)

Veterináři bojují o život koalího mláděte, které bylo nalezeno ve státním lese Jimna v australském Queenslandu s mnoha střelnými ranami. Neznámý útočník sestřelil v Jimně ze stromu jak mládě, tak její matku. Ta útok nepřežila, koalí sameček, kterého veterináři pokřtili Frodo, má zlomenou čelist, poškozený žaludek a střeva a bojuje o život. Zatím se veterinářům podařilo vyjmout pouze tři z patnácti střel, u ostatních musejí počkat na to, zda se zlepší stav zvířete.

„Ohromilo nás vidět takový případ krutosti vůči zvířeti a nemůžeme pochopit, proč by někdo chtěl zastřelit koalu, která pro člověka nepředstavuje žádnou hrozbu,“ zlobí se Amber Gillettová, která teď o mládě pečuje.

Mark Townsend, který stojí v čele australské Královské společnosti pro prevenci násilí na zvířatech RSPCA, se s podobnými případy setkal častěji. „Nemůžu uvěřit tomu, s jakými hlupáky jsme se museli v posledních 12 měsících vypořádávat. Utratili jsme spoustu peněz na výchovu týkající se správného zacházení se zvířaty. Když lidé nemají rádi zvířata, proč je prostě nenechají být? Nemusejí je přece střílet,“ zoufá si Townsend.

Ministryně pro životní prostředí Kate Jonesová popsala útok jako nechutný: „Je mi zle z této krutosti a doufám, že se koalí mládě zotaví.“ Podle Jonesové hrozí pachateli pokuta až 225 tisíc australských dolarů (téměř 4 miliony korun) a až dva roky ve vězení.

Zdroje[editovat]

  • WILLIAMS, Brian. Baby koala shot 15 times in cruel attack. Courier Mail / Herald Sun [online]. 2010-11-08 [cit. 2010-11-07]. Dostupné z: [1]. (anglicky)