Přeskočit na obsah

Bývalý předseda československého ústavního soudu byl zastřelen

Z Wikizpráv

Pondělí

Budova Ústavního soudu České republiky, kde v posledním roce Československa působil jako předseda československého ústavního soudu Ernest Valko

Večer byl ve svém domě v obci Limbach nedaleko Bratislavy zastřelen slovenský právník Ernest Valko. Byl významným advokátem a v roce 1992 jediným předsedou Ústavního soudu Československa od jeho založení do rozpadu federace.

Sedmapadesátiletého Valka zabil neznámý pachatel jedinou střelou z několika metrů, která advokáta zasáhla přímo do srdce. Oběť nalezla v domě jeho manželka, která jela do jeho domu, když jí neodpovídal na telefon. Vyšetřování vraždy převzal útvar zabývající se organizovaným zločinem. Dohled nad vyšetřováním bude provádět generální prokuratura.

Ministr vnitra Daniel Lipšic, který byl v minulosti zaměstnán ve Valkově advokátní kanceláři, slíbil vyšetření případu. Vyšetřovatelé zároveň oznámili, že budou zveřejňovat pouze zcela prověřené informace.

Valko byl od roku 1990 do roku 1991 poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění, kde vykonával i funkci místopředsedy a zapojil se aktivně do vytváření novel řady důležitých právních norem. V roce 1992 se stal předsedou Ústavního soudu, který vznikl v dubnu, ale byl rozpuštěn na konci roku kvůli rozpadu federace. Poté se věnoval advokátské profesi a zastupoval mimo jiné mnohé politiky i státní úřady. V roce 2006 byl krátce zadržen, když ho policie podezřívala z vydírání, ale soud nepřijal návrh na vzetí do vazby a prokuratura zanedlouho vyšetřování kauzy zastavila. Pouze před týdnem se stal členem dozorčí rady holdingu Slovenský plynárenský priemysel.

Podle svých přátel a lidí z okolí se Valko nikdy nesvěřil z obavy, že mu hrozí nebezpečí. Bezpečnostní analytik Milan Žitný ale připustil, že s ním mluvil o obavách kvůli zastupování jedné ze stran v případu státní loterie Tipos. Tu žaluje kyperská společnost Lemikon, která převzala od společnosti Športka směnku na 60 miliard eur za zneužité know-how na hru Sportka. Valko byl ve sporu zástupcem Tiposu.

V komentářích deníku Sme se objevují často názory, že Valkova vražda může mít výrazný vliv na celou slovenskou společnost. Předseda Slovenské advokátní komory Tomáš Borec například pohrozil, že „útok na jakoukoli část justičního systému může způsobit jeho rozvrat“. Borcův předchůdce Ondrej Mularčík konstatoval: „Pokud se tato událost stala v souvislosti s jeho povoláním, tak je to úplná katastrofa.“

Zdroje[editovat]

  • V pondelok večer zastrelili právnika Ernesta Valka. SME.sk [online]. 2010-11-09 [cit. 2010-11-09]. Dostupné z: [1]. (slovensky)
  • Ernest Valko: Reakcie na jeho zavraždenie. SME.sk [online]. 2010-11-09 [cit. 2010-11-09]. Dostupné z: [2]. (slovensky)
  • Známi: Mal obavy, no nie o život. SME.sk [online]. 2010-11-09 [cit. 2010-11-09]. Dostupné z: [3]. (slovensky)
  • Zomrel právnik, ktorý sa nebál. SME.sk [online]. 2010-11-09 [cit. 2010-11-09]. Dostupné z: [4]. (slovensky)