Přeskočit na obsah

Bývalý pekingský místostarosta dostal trest smrti za olympijskou korupci

Z Wikizpráv

Neděle

Tenisový stadion pro olympijské hry v Pekingu mohl být rovněž postaven na základě úplatků

Za přijímání úplatků byl v Cheng-šuej včera odsouzen bývalý místostarosta Pekingu Liou Č'-chua k trestu smrti s dvouletým odkladem. Za dobré chování mu může být trest změněn na doživotní žalář.

Liou (59 let) získal kolem sedmi milionů jüanů (bezmála 20 milionů korun), když jako pekingský místostarosta rozhodoval o zadávání veřejných zakázek. Šlo mimo jiné o kontrakt na výstavbu stadionů na pozemní hokej, tenis a lukostřelbu v olympijském parku v Pekingu. Jak upozornil Liouův advokát Mo Šao-pching, tento případ ale nebyl v průběhu procesu zmíněn.

Liou se možná proti verdiktu odvolá, protože s mnoha body rozsudku nesouhlasí.

Bývalý horník Liou se stal místostarostou Pekingu v roce 1999 a byl odvolán kvůli korupci v červnu 2006. Na konci roku byl pak vyloučen z čínské komunistické strany. K jeho odhalení měla vést nahrávka pořízená jednou z jeho milenek, které si vydržoval za úplatky.

Zdroje[editovat]

  • DU, Guodong. Former Beijing vice mayor given suspended death penalty for bribery. XinhuaNet [online]. 2008-10-19 [cit. 2008-10-19]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • FAN, Maureen; ZHANG, Jie. Former Beijing Official Receives Death Sentence With Reprieve. Washinton Post [online]. 2008-10-19 [cit. 2008-10-19]. Dostupné z: [2]. (anglicky)