Přeskočit na obsah

Bývalý starosta New Orleansu podváděl, půjde do vězení

Z Wikizpráv

Středa

Ray Nagin jako starosta mluví k médiím v kritické době po hurikánu Katrina

Na deset let vězení poslala soudkyně Helen Ginger Berriganová bývalého starostu New Orleansu Raye Nagina. Uznala ho vinným z korupce, praní špinavých peněz, podvodu, daňových úniků a konspirace za účelem provedení těchto skutků. Trest je na nižší hranici, což Berriganová zdůvodnila tím, že Nagin, navzdory spáchaným zločinům, věnuje svůj život především své rodině a úsilí o rozvoj New Orleansu. Hrozil mu až dvojnásobný trest. 58letý Nagin vždy vinu popíral.

Exstarosta se měl provinit tím, že přijímal úplatky za zajištění městských zakázek nebo za podporu podnikatelských záměrů. Úplatky měly být jak ve formě peněz, tak v materiální podobě, jako dovolené zdarma nebo jako bezplatné dodávky žuly pro jeho rodinný podnik. Celkově měly dosáhnout výše zhruba půl milionu dolarů (10 milionů Kč). Po vyhlášení rozsudku se Nagin v krátkém prohlášení neomluvil, poděkoval soudkyni za profesionalismus a dodal: „Věřím, že Bůh tohle vše vyřeší.“

380tisícovému městu vládl Nagin v letech 2002 až 2010, jako jeho jubilejní 60. starosta, další z řady členů Demokratické strany. Byl v jeho čele také v roce 2005, kdy v něm způsobil obrovské škody hurikán Katrina, právě tehdy se proslavil po celých Spojených státech.

Zdroje

[editovat]
  • FINN, Kathy. Ex-New Orleans mayor gets 10 years in prison. Reuters [online]. 2014-07-09 [cit. 2014-07-09]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • MCGILL, Kevin. 10-year sentence for ex-New Orleans Mayor Nagin. SF Gate [online]. 2014-07-09 [cit. 2014-07-09]. Dostupné z: [2]. (anglicky)