Bahrajnská pořádková policie vytlačila demonstranty z Perlového náměstí

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Bahrajnská policie rozehnala dnes ráno shromáždění proti současné vládě. Zásah si vyžádal tři mrtvé a stovky raněných. Od pondělního počátku protestů tak počet obětí narostl na pět.

Podle demonstrantů k zákroku došlo bez varování, vláda takové obvinění ale odmítla. Bezpečnostní síly použily slzný plyn, gumové projektily a ohlušovací výbušniny. Kolem Perlového náměstí od té doby hlídkuje několik tanků. Zdravotníci dosvědčili, že vojáci zabránili příjezdu sanitek na místo střetů. Tato zpráva vedla k dalším protestům, tentokrát u ústřední nemocnice.

Král Hámid ibn Ísa al-Chalífa nedlouho před zásahem vyjádřil lítost nad úmrtím dvou mužů, kteří nepřežili předchozí zákrok policie, a slíbil vyšetření incidentu.

Zástupce organizace Bahrain Transparency Society prohlásil, že protesty proti vládě neskončí a že další, ještě masivnější prostest, proběhne v pátek. Do protestů se zapojují především ší'ité, kteří tvrdí, že s nimi sunnitská většina zachází jako s druhořadými občany.

Na protest proti zákroku vůči demonstrantům opustilo osmnáct členů největší ší'itské strany al-Wefaq parlament. Vrátí se prý pouze tehdy, pokud král bude souhlasit se změnou země na konstituční monarchii s voleným parlamentem.

Zdroje[editovat]