Přeskočit na obsah

Baletního Oscara dostali Hallberg, Bordin a Bouchetová

Z Wikizpráv
Ceny Benois de la danse se vrátily do sálu Velkého divadla v Moskvě

Čtvrtek

Francouzská tanečnice Helene Bouchetová, Brazilec Thiago Bordin a Američan David Hallberg získali letošní baletní Ceny Benois. Převzali je za výkony v uplynulém roce na slavnostním koncertu, který se konal 18. května v moskevském Velkém divadle. Mezi choreografy tentokrát odborná porota nikoho neocenila.

Dvě ceny tak putovaly do Hamburského baletu, kde tančí jak Bouchetová, tak Bordin. Francouzka se líbila v roli Euridiky v Stravinského Orfeovi, Bordin předvedl oceněný výkon v roli Armana Duvala v baletu Dáma s kaméliemi. Tvůrcem choreografie byl v obou případech dlouholetý šéf Hamburského baletu John Neumeier.

Hallberg je sólistou Amerického baletního divadla, kde nastudoval oceněnou roli Albrechta v romantickém baletu Giselle.

Mezi nominovanými choreografy byli letos například i takové osobnosti jako David Dawson, Alexej Ratmanskij nebo Christopher Wheeldon, přesto si mezi nimi odborná porota, v jejímž čele stojí Jurij Grigorovič, nevybrala.

Souběžně byly předány i ceny za rok 2009, které převzali Wayne McGregor, José Martinez, Kirsty Martinová, Natalija Osipovová, Ivan Vasiljev a Joaquín de Luz. V loňském roce se kvůli nedostatku financí slavnostní koncert nekonal.

Ceny Benois de la danse se udělují každoročně od roku 1992. Nesou jméno francouzského výtvarníka Alexandra Benois, významného scénografa Ďagilevova Ruského baletu. Pro svou prestiž se běžně přezdívají jako baletní Oscaři po vzoru amerických filmových cen. V historii byli oceněni i čeští umělci: choreograf Jiří Kylián a tanečníci Lukáš Slavický a Jiří Bubeníček. Jeho bratr Otto letos vystoupil jako host v průběhu slavnostního galaprogramu, český tanec byl zastoupený také Zuzanou Zahradníkovou z Bavorského státního baletu.

Zdroje[editovat]

  • DOPINA, Asja. Nazvany laureaty "Benois de la Dance-2010". Vesti.ru [online]. 2010-05-19 [cit. 2010-05-20]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • Oficiální stránky