Přeskočit na obsah

Barna má olympijský bronz, v Albertvillu vyhrál Petrenko

Z Wikizpráv

Sobota 15. února 1992

Petr Barna získal pro Československo na olympijských hrách v Albertville bronzovou medaili. Před Barnou skončili jen Viktor Petrenko ze společného týmu SNS a nečekaně také Paul Wylie z USA.

Barna nastoupil do volné jízdy z druhého místa po originálním programu. Volnou jízdu na motivy z Shakespearova Hamleta začal krásným čtverným toeloopem, ale později zařadil do kombinací druhé skoky jen dvojité a hlavně spadl při trojitém flipu v závěru jízdy. Předstihl ho tak Wylie, ale už nikdo jiný, přestože konkurence se sešla výborná.

Barna po své jízdě řekl: „Měl jsem dobrý začátek, ale po čtveráku na mě padla obrovská tíha, jako kdybych měl na zádech metrák, s jízdou to pak bylo horší.“ Trenér František Pechar si postěžoval: „Škoda, že pořadatelé trochu znehodnotili celkový dojem soutěže. Není přece možné nechat jet dvanáct špičkových závodníků na jednom ledě, tři poslední už skákali na oraništi.“

Nervózní byl souboj favoritů. Kurt Browning po pokaženém originálním programu selhal i ve volné jízdě, zůstal daleko za suverénními výkony posledních let. I Petrenko, který tak už mohl být klidný, jel poněkud svázaně a upadl při trojitém axelu. Vzhůru se naopak prodral Christopher Bowman ze Spojených států, ze sedmého místa se dostal až na čtvrté.

Suverénní byl nakonec jedině Wylie, dosud nejlépe jenom dvakrát devátý na mistrovství světa. Výborně jel také Kanaďan Elvis Stojko, který ale stále nemá u rozhodčích dobrou pověst.

Československo se tak vrátilo v krasobruslení na stupně vítězů po osmileté přestávce, Barna navázal na bronz Jozefa Sabovčíka ze zimních olympijských her 1984 v Sarajevu.

Výsledky: 1. Petrenko (SNS) 1,5, 2. Wylie (USA) 3,5, 3. Barna (Českosl.) 4,0, 4. Bowman (USA) 7,5, 5. Urmanov (SNS) 7,5, 6. Browning (Kan.) 8,0.

Zdroje

[editovat]
  • Barna třetí a čtvrtý (v historii)!. Československý sport, 1992-02-17, s. 3.  
  • S metrákem na zádech v oraništi. Československý sport, 1992-02-17, s. 3.