Berlín přivítal Baracka Obamu

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Barack Obama na zdravotnickém fóru v Las Vegas v březnu 2007

Německá metropole Berlín přivítala Baracka Obamu, amerického senátora a kandidáta Demokratické strany USA na prezidentský úřad. Ten je na několikadenním turné, během kterého navštívil již Izrael a Afghánistán. V místě, kde se konají pravidelně taneční festivaly Love Parade, u Sloupu vítězství (Berliner Siegessäule) promluvil první vážný černošský kandidát na hlavu státu k desetitisícům Berlíňanů.

Ve svém projevu označil Evropu za nejvýznamnějšího partnera Spojených států a vyzval ji ke spolupráci. A to jak k pokračování boje proti terorismu, ve kterém uznal problémy afghánské mise a nezbytnost v této zemi uspět, tak i v otázkách dalších problémů současného světa, kterými jsou jaderné zbraně a globální oteplování. Německo v jeho úsilí o zvýšení podílu obnovitelných zdrojů a omezení skleníkových plynů vyzdvihl jako příkladnou zemi.

Evropané (a tedy i Němci) jsou Obamovi mnohem více nakloněni než mnozí Američani. V průzkumech získává často demokratický kandidát na prezidenta nemalou podporu právě v evropských zemích, ve Spojených státech bývají v posledních letech souboje velmi vyrovnané.

Zdroje[editovat]

  • Berlín prijal Obamu s láskou. Pravda [online].  [cit. 2008-07-24]. Dostupné z: [1]. (slovensky)