Bilesová obhájila světový titul v gymnastickém víceboji

Z Wikizpráv

Pátek

Vicemistryně světa Larisa Iordacheová

Americká gymnastka Simone Bilesová obhájila titul absolutní mistryně světa ve víceboji. Na šampionátu v čínském Nan-ningu porazila druhou Rumunku Larisu Iordacheovou, na třetím místě skončila další z Američanek, které předevčírem vyhrály soutěž družstev, Kyla Rossová.

Bilesová si vybudovala náskok hned na prvním nářadí, když v přeskoku získala za svůj přeskok pojmenovaný po Simoně Amanarové daleko nejvyšší známku celého dne. Přesto to neměla dál jednoduché. Vynikající výkon předvedla i Rumunka Larisa Iordacheová, která zejména na bradlech a kladině z náskoku Američanky hodně ukrojila. Před poslední disciplínou, prostnými, ztrácela už jen necelé dvě desetiny bodu. Bilesová ale i prostná zvládla bez problémů, zatímco Iordacheová jednou vyšlápla z koberce. Přesto je rozdíl méně než půl bodu mezi favorizovanou Bilesovou a Iordacheovou mírným překvapením.

Prostná naopak změnila pořadí na bronzovém stupínku. Po třech sestavách totiž k němu měly nejblíž Alija Mustafinová a domácí Jao Ťin-nan. Ruska ale spadla po twist-dvojitém saltu a Jaová se dotkla koberce rukama po dvojitém saltu skrčmo. Naopak Rossová zacvičila bez chyby a své dvě soupeřky přeskočila.

Bilesová je první gymnastkou od roku 2003, která získala světové zlato ve víceboji podruhé za sebou. Naposledy se to povedlo Světlaně Chorkinové.

České gymnastky do finále nepostoupily.

Výsledky: 1. Bilesová (USA) 60,231, 2. Iordacheová (Rum.) 59,765, 3. Rossová (USA) 58,232, 4. Mustafinová (Rus.) 57,915, 5. Jaová (Čína) 57,465, 6. Ferrariová (It.) 57,165.

Zdroje[editovat]

  • TURNER, Amanda. Biles Defends World All-Around Title. International Gymnast Online [online]. 2014-10-10 [cit. 2014-10-10]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Simone Biles repeats as women's All-around World champion. FIG Gymnastics [online]. 2014-10-10 [cit. 2014-10-10]. Dostupné z: [2]. (anglicky)