Přeskočit na obsah

Blízko Velkého bariérového útesu uniká nafta z čínské lodi

Z Wikizpráv

Neděle

Satelitní obrázek části Velkého bariérového útesu

Čínská obchodní loď Šen neng I s nákladem 65 000 tun uhlí a zásobami paliva ve formě 950 tun nafty, která byla na cestě z australského Gladstone do Číny, najela na mělčinu u východního pobřeží Austrálie, asi 70 kilometrů od Great Keppel Island.

K nehodě došlo v sobotu večer 15 kilometrů od plavebního koridoru, v chráněné oblasti Velkého bariérového útesu kudy nákladní lodě nesmí jezdit. Proč se zde 230 metrů dlouhá nákladní loď ocitla je předmětem vyšetřování.

Podle odhadů již z lodě unikly asi dvě tuny nafty a to z palivové nádrže obsahující 150 tun. Největší obavy panují z toho, že se loď rozpadne na více částí, k čemuž by podle Anny Blighové, současné premiérky Queenslandu, mohlo dojít. Větší únik může být výrazným ohrožením vzácného a citlivého ekosystému Velkého bariérového útesu, který patří mezi významné australské atrakce.

Ochránci přírody se také obávají toho, že v budoucnu hrozí další takové nehody, a požadují, aby podmínkou pro plavbu poblíž útesu byla přítomnost zvláštního lodivoda.

Zdroje[editovat]

  • Z čínské lodi unikl u útesů východní Austrálie do moře olej. ČT24 [online]. 2010-04-04 [cit. 2010-04-04]. Dostupné z: [1].
  • Great Barrier Reef oil disaster fear from stricken ship. BBC News [online]. 2010-04-04 [cit. 2010-04-04]. Dostupné z: [2]. (anglicky)